Ana SayfaHaberInstagram...

Instagram 2 Yeni Özellik Üzerinde Çalışıyor

Instagram 2 Yeni Özellik Üzerinde Çalışıyor

Instagram 2 Yeni Özellik Üzerinde Çalışıyor

Instagram 2 Yeni Özellik Üzerinde Çalışıyor

Facebook‘un sahibi olduğu sosyal medya devlerinden Instagram, platformun görme engelli kullanıcılar için bile daha kullanışlı hale gelmesini sağlayacak bazı yeni özellikler üzerinde çalışıyor. Alessandro Paluzzi tarafından tespit edilen bu iki özellik, Instagram reels’leri metinden konuşmaya özelliğini içerirken, ikincisi, yayınlanan hikayenin sona ermesinden önce kalan zamanın kullanılabilirliğidir.

İlk konuşma metni özelliği, platform, medya devi için yeni bir özellik olmasına rağmen, platform dünya çapında 1 milyar kullanıcıyı geçme başarısını duyurduğunda 2018’de geri döndü, ancak yine de Twitter, 2016’da kendi sürümünü ve hatta sahibi şirket olan Facebook‘u başlattı. Metinden konuşmaya özelliği vardı. Bu platformların her ikisi de bağlantılı olduğundan, belki de hem Facebook hem de Instagram‘daki metinden konuşmaya özelliğinin oldukça benzer olmasının nedeni budur.

İlk tanıtımı sırasında Instagram, bu yeni güncellemeyle platformun görme engelli yaklaşık 285 milyon kullanıcıya yardımcı olabileceğini söyledi. Bu ifade iki yıl önce verildi ve o zamandan beri milyonlarca yeni kullanıcı uygulamaya katıldı ve her şeyin çevrimiçi olarak evden çalışmaya kaydığı ve farklı uygulamaların kullanımının tüm zamanların en yüksek olduğu küresel bir pandemi zamanında. Peki, bu özelliğin sadece normal gönderilerden, tıpkı TikTok gibi içerdiği videoların çeşitliliği nedeniyle kullanılan Instagram reels’lerine kadar güncellenmiş bir sürümü gerçekten herkese yardımcı olabilir.

Bu özelliğin çalışması oldukça basittir, Paluzzi tarafından sağlanan ayrıntılara göre, açıklamalarda resimlere otomatik olarak yedek metin atanır ve ardından bu alternatif açıklama ekran okuyucu aracılığıyla oynatılabilir. Okuyucu görüntüyü analiz edecek ve kullanıcının net bir şekilde duyabilmesi için verilen açıklamayı okuyacaktır. Bu yedek açıklama varsayılan olarak mevcut değildir ve uygulamanın gelişmiş ayar seçeneği ile etkinleştirilerek erişilebilir. Instagram reels’lerdeki metinden konuşmaya özelliğiyle ilgili henüz herhangi bir ayrıntı verilmediği için, aynı yönergeler üzerinde çalışması beklenebilir.

İkinci özellik, ilki kadar büyük ve önemli olmayabilir, ancak yine de kullanıcılara herhangi bir hikayenin sona ermesine kalan süreyi bildirerek işleri daha kolay hale getirebilir ve buna bağlı olarak, kullanıcılar için hikayeleri öncelik sırasına koyabilirler. Edge artık platformda mevcut olmayacak. Bu özellik henüz deneme süresinde olduğu için herkes için mevcut değil, ancak işler yolunda giderse kaynaklara göre daha erken kullanılabilir olması beklenebilir, bazı iOS kullanıcıları için zaten mevcut.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin