Ana SayfaHaberInstagram,...

Instagram, Clubhouse Rakibi ve Uçtan Uca Şifreleme Üzerinde Çalışıyor Olabilir

Instagram, Clubhouse Rakibi ve Uçtan Uca Şifreleme Üzerinde Çalışıyor Olabilir

Instagram, Clubhouse Rakibi ve Uçtan Uca Şifreleme Üzerinde Çalışıyor Olabilir

Instagram, Clubhouse Rakibi ve Uçtan Uca Şifreleme Üzerinde Çalışıyor Olabilir

Clubhouse geçen yıl dünyayı kasıp kavurmuş olabilir, ancak rakipleri Twitter‘ın Spaces ve Fireside gibi rakip hizmetler üzerinde hızla çalışıyor. Twitter‘da yayınlanan sızdırılmış bir görsele göre, Instagram’ın yeni bir “Ses Odaları” özelliği üzerinde çalıştığı bildiriliyor.

Görüntü paylaşım platformunun söylentilere konu olan özelliği, mobil geliştirici ve sızıntı yapan Alessandro Paluzzi’nin bugün erken saatlerde bir tweet ile iki ekran görüntüsü paylaşmasının ardından ilk olarak Twitter’da görüldü. Özellikler, gizli dizeleri etkinleştirmek için uygulamada tersine mühendislik yoluyla büyük olasılıkla etkinleştirildi, bu da özelliğin hala erken bir aşamada olduğunu gösteriyor.

Paluzzi’nin ilk ekran görüntüsünde, Instagram uygulamasının Direkt Mesajlar bölümünde, uygulamanın sol üst tarafındaki Oluştur ve Görüntülü Görüşme düğmelerinin solunda üçüncü bir Mikrofon simgesi gösteriliyor. İkinci ekran görüntüsü, ekranın alt tarafındaki kullanıcı profilinin yanında temel bir “Yükleniyor ..” mesajını ve muhtemelen kendi sesini kapatıp açmak ve Ses Odasından çıkmak için bir mikrofon simgesi ve bir çarpı simgesi gösterir.

Ancak görünen o ki, Instagram’ın üzerinde çalıştığı tek özellik Audio Rooms değil. Paluzzi daha sonra Facebook’un sahip olduğu uygulamanın bazı sohbetleri için uçtan uca şifreleme üzerinde çalıştığını gösteren başka bir görüntüyü tweetledi. Bu özellik, kullanıcılar yeni bir sohbet başlatmaya çalıştıklarında büyük olasılıkla görünecek ve kişinin adının üzerinde “Uçtan uca şifrelenmiş sohbeti başlat” etiketiyle tasvir edilmiştir.

Instagram’da uçtan uca şifrelemenin gelişi, Facebook’un sohbet hizmetlerini bir araya getirme planlarında bir sonraki adımdır. Hareket, Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg tarafından yıllar önce şirketin sohbet hizmetlerini birlikte çalışabilir hale getirmeyi planladığını belirttiğinde duyurulmuştu.

Şirket bunu, Instagram DM’leri, Facebook Messenger ve WhatsApp Messenger’ın sohbet hizmetlerinin “arka ucunu” birleştirerek, bir hizmetteki kullanıcıların birbirleriyle konuşabilmesi için birlikte çalışabilir olmasını planlıyor. Bununla birlikte, uçtan-uca şifrelemenin gelişimi hala erken aşamalarında olabilir ve nihayetinde ne zaman piyasaya sürüleceği şu anda bilinmemektedir.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin