Merhaba, bu yazımda sizlere mevcut ADSL/VDSL(Fiber-Hiper) internet hattınızın size maksimum verebileceği performans (İnternet Hat Değerleri) hakkında bilgi vereceğim.

İlk olarak Fiber-Hiper ve ADSL hatları ve farklarını açıklayayım. Fiber internet şu an Türkiye’de normal bir kullanıcının alabileceği en uygun ve en iyi internet. Fiber internet adından da anlaşılacağı üzere özel fiber kablolarla şehrin her yerinde bulunan Türk Telekom Genişbant Kabinleri denilen saha dolaplarına ulaştırılıyor ve yine aynı fiber kablolar ile evlerin girişine kadar hatta bazen de modeme kadar getirilir. Fiber kabloların en büyük avantajı çıkış verilen yerden gideceği yere kadar neredeyse hiç hız kaybetmeden ulaşabilmesidir. Mesafe ne kadar olursa olsun fiber kablolarda hız kaybı çok çok azdır.

Hiper internet ise tekrardan saha dolaplarına fiber kablolar ile internet gelir fakat evlere yeraltından bakır kablolar ile bina girişindeki ankastreye gelir ve oradan da evin içine telefon kablolarıyla gelir. (Çakma Fiber 🙂 )

Son olarak da ADSL var. ADSL de tamamen bakır kablolarla iletilen, uzak mesafede berbat ötesi değerler gösterebilen internet türü 🙂 Şu an ülkemizde en yaygın olarak kullanılan ve en  çok şikayet edilen internet türüdür. 🙂

İkinci olarak ülkemizdeki servis sağlayıcılardan bahsedecek olursak en çok bilinen birkaç adet servis sağlayıcı var. Bunun ilki ve en çok bilineni TTNET. Türk Telekom şirketinin interner hizmeti olan TTNET şu an çoğu kişinin evindeki internet altyapısını sağlıyor. Türkiye’deki tüm ADSL altyapılar TTNET’e aittir.

İkinci servis sağlayıcımız Turkcell SUPERONLİNE. Ülkemizde TTNET ADSL altyapısı olan her yerde ADSL altyapısı veren SUPERONLİNE kendi altyapısını çektiği yaklaşık 10 ilde ise Fiber internet veriyor. Bu altyapıyı sürekli geliştirme çalışmaları yürüten SUPERONLİNE fiber altyapısının bulunduğu ve internetin verildiği yerlerde TTNET’e acayip şekilde fark atabiliyor. SUPERONLİNE ADSL alacak olursanız altyapının TTNET’e ait olacağını ve hatta bazı yerlerde TTNET sorunlu portları SUPERONLİNE verdiğini göz önünde bulundurmanızı öneririm. (DİGİTURK SUPERONLİNE ile ortaktır.)

Üçüncüsü ise Uydunet. Uydunet’te herhangi bir telefon hattına gerek yoktur. Türksat kablo şebekesi üzerinden gelen kablo şebekesini hem internet hem de televizyon olarak kullanabilmenize olanak sağlıyor. Uydunet şu anda 22 ilde hizmet vermekte. Bu illeri www.kablonet.com.tr adresinden öğrenebilirsiniz.

Artık yazı başlığının içeriğine gelecek olursak hat değerleriniz size saha dolabınızla olan uzaklığın internet hattınızdaki etkilerini, internetinizin kopup kopmayacağı hakkındaki tahmini bilgiye size söyleyebilir. Resimle açıklayacak olursak :

Hat Değerleri

Bu resimde DSL hızı şu an bağlı olduğunuz servis sağlayıcınızın size tanımlamış olduğu internetin hızını, ulaşabilir hız maksimum alabileceğiniz hızı (Bu orada yazan hızı hiçbir problem olmadan gayet rahat alabileceğiniz anlamına gelmiyor), SNR Sınırı ki bu en önemlilerinden birisi hattınızın manyetik alandan etkilenmesini belirtir.

En sağlıklı değer 15 ve üstüdür. Eğer 6’nın altına düşerse kopma ihtimaliniz çok yüksektir hatta eğer modeminiz veya kablolarınız iyi değilse internete bağlanmazsınız bile diyebiliriz. Yani eğer SNR 6’nın altına düşerse binanızdaki herhangi biri bir mikrodalga fırın açtığında internetinize güle güle diyebilirsiniz 🙂

Hat zayıflaması ise bağlı olduğunuz saha dolabı ile aranızdaki mesafenin hattınıza etkisini anlatır. Bunun en sağlıklı değeri ise 0’dır. Şunu da söyleyim : SNR ve hat zayıflama değerleri kablo ile doğrudan etkilidir. Yani eğer bu değerleriniz çok kötü ise bina içi ve daire içi tesisatınızı mutlaka gözden geçirdikten hatta değiştikten sonra değerlere bakın eğer hala aynı problem varsa o zaman servis sağlayıcınızla iletişime geçin. Bir noktayı da fotoğraf üzerinden yararlanarak anlatmak istiyorum.

Benim şu an aldığım hız 6,4 MBPS’ye sabitlenmiş durumda. Fakat alabileceğim maksimum hız 7 MBPS görünüyor ama SNR değerim neredeyse sınırda yani hızımın biraz daha yükseltilmesini talep edersem internetimde kopmalar yaşayacağım için hızımın bu noktada kalması daha mantıklı.

Kendi hat değerlerini merak eden okuyucular bana İletişim bölümümüzden ulaşabilir ya da alttaki yorum bölümünden iletişim bilgilerinizi yazarsanız ulaşmaya çalışırım. Teşekkürler 🙂

PAYLAŞ
TeknoVudu kurucusu ve editörü. Amacım; mobil teknoloji ile ilgili kaliteli içerikler üreterek siz ziyaretçilerimizi en iyi şekilde bilgilendirmek. "Kafanıza takılan herhangi bir şeyi sormaktan çekinmeyin..."

3 YORUM

 1. Bağlantı Durumu Bağlı
  Bağlantı Tipi DSL
  Hat Modu ADSL2+

  Gelen Giden
  DSL Hızı(Kb/s): 4096 797
  Ulaşılabilir Hız(Kb/s): 8016 984
  SNR Sınırı (dB): 17.4 13.8
  Hat Zayıflaması(dB): 39.0 20.5
  Güç (dB): 18.7 12.3

  Merhaba benim hat zayıflaması 39 değerinde bu tesisat mi kaynaklıyor ? sorunu halletmem adına öneriniz nedir?

 2. Yukarı yönde hat hızı (kbit/s) 799
  Aşağı yönde hat hızı (kbit/s) 16383
  Yukarı yönde gürültü güvenliği katsayısı (dB) 17.5
  Aşağı yönde gürültü güvenliği katsayısı (dB) 10.1
  Yukarı yönde aralık derinliği 1
  Aşağı yönde aralık derinliği 1
  Hat standardı ADSL_2plus
  Yukarı yönde hat zayıflaması (dB) 15.5
  Aşağı yönde hat zayıflaması (dB) 30.5
  Yukarı yönde çıkış gücü (dBmV) 12.3
  Aşağı yönde çıkış gücü (dBmV) 19.8
  Kanal türü Fast
  Yukarı yönde CRC 0
  Aşağı yönde CRC 31
  Yukarı yönde FEC 0
  Aşağı yönde FEC 69

  son zaman da hızımı 16.mbs e yükselttiler o zamandan beri sürekli kopmalar yasıyorum arada sırada 1 hafta kadar duruyor sonra tekrarlıyor acaba bunun sebebi hızımın yükselmesimi?

 3. Gelen Giden
  ADSL Hızı(Kb/s): 8191 799
  Ulaşılabilir Hız(Kb/s): 17884 1183
  SNR Sınırı (dB): 19.1 17.9
  Hat Zayıflaması(dB): 23.5 11.8
  Güç (dB): 20.1 12.4

  Modemden IP alıp nete bağlanabiliyorum ama çok sıklıkla hattan düşme olmamasına rağmen, net kesiliyor. 15-20 sn sonra normale dönüyor.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin