iOS 11 İle Gelen İşlevsel Özellikler

iOS 11 İle Gelen İşlevsel Özellikler

iOS 11 İle Gelen İşlevsel Özellikler

iOS 11 İle Gelen İşlevsel Özellikler

Geçtiğimiz gün Dünya Geliştiriciler Konferansında (WWDC) tanıtılan iOS 11, irili ufaklı bir çok yeni özellikle birlikte geliyor. Telefon kullanım deneyimini arttıran yeni özellikler çok daha verimli bir kullanım imkanı sunacak.

FLAC Ses Formatı Desteği

Apple tarafından lansmanda açıklanmaya bu özellik Reddit kullanıcısı tarafından ortaya çıkartılmış. Şimdiye kadar sadece Lossless Audio Codec (ALAC) kayıpsız ses formatını kullanan Apple bundan sonra FLAC desteğini de verecek.

iOS 11

Dahili Ekran Kaydı

iOS cihazlarında ekran kaydetme özelliği yeni değil ancak iOS 11 ile birlikte artık işletim sisteminde dahili olarak bir ekran videosunu kaydeden bir araç bulunuyor. Control Center‘a yerleştirilen kısa yol ile video kaydı başlatılabilirken telefonun mikrofonu ile sesinizin kaydetmek de mümkün.

iOS 11

Wi-Fi Şifresini Kablosuz Aktarma

İki iPhone telefonunda kullanılabilecek bu özellik sayesinde, ağa şifresi olan bir telefon ağa bağlanmak isteyen bir telefona yaklaştırıldığında wi-fi şifresini aktararak Wi-Fi şifresini yazma derdinden kurtarıyor.

iOS 11

Karanlık Mod

Özellikle düşük ışıklı ortamlarda işe yarayan bu özellik arka plana siyah yazıları beyaz yaparak yazıların daha iyi seçilmesini ve ekranın gözümüzü daha az yorması sağlanıyor.

iOS 11

Sürüş Güvenliği Modu

Özellik sürüş sırasında şoförün dikkatini dağıtacak bildirimleri kapat bir tür rahatsız etme modu diyebiliriz. Bu mod aktif edildiğinde çevredeki Bluetooth ve Wi-Fi bağlantılarından araba kullanıldığını anlayan telefon iMessag’dan gelen mesajlara otomatik olarak yanıt verme, tanımlanan mesajları karşı tarafa iletme gibi bazı ek fonksiyonları da yerine getirebiliyor.

iOS 11

iMessage Üzerinden Para Gönderme

Daha öncesinde de iMessage üzerinden Square ve Venmo araçları ile para gönderme işlemi iOS 11 ile bu araçlara ihtiyaç duymadan gönderme ve saklama işlemi yapılabilecek. Appel Pay ile eşlenik çalışan uygulama, örneğin “Bana 20 lira borcun vardı” şeklinde bir mesaj atıldığında karşı tarafa ödeme işleminin yapılıp yapılmasıyla ilgili bir sorgu penceresi çıkıyor. Para gönderimi onaylandığında para karşı tarafın Apple Pay hesabına ekleniyor.

iOS 11

Arttırılmış Gerçeklik

Apple’ın iOS 11 ile duyurduğu en öneli geliştirmelerden bir tanesi de arttırılmış gerçeklik sistemi oldu. Geliştiricilere sunulan ARKit ile interaktif oyunlar, etkileyici alışveriş deneyimleri, endüstriyel tasarım ve daha bir çok uygulamanın önünü açacak olan teknoloji, dijital ortamda hazırlanmış görsellerin gerçek dünyadaki sahnelerin üzerine yerleştirilmesi ile çalışıyor. Bir çok farklı sensörden gelen bilgileri işleyerek yapılan bu işlem bir cihazda gördüğümüz en iyi arttırılmış gerçeklik görüntülerini veriyor.

iOS 11

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin