Ana Sayfa Haber iPad Pro USB 3.0 Desteğine Sahip Ama
Ana Sayfa Haber iPad Pro...
Ana Sayfa Haber iPad Pro...

iPad Pro USB 3.0 Desteğine Sahip Ama

Apple’ın yeni bir boyutla ve yeni bir isimle çıktığı iPad Pro USB 3.0 destekli olduğu ortaya çıktı. 

Donanımı ve kalemi ile ön plana çıkan Apple’ın dev ekranlı (12.9 inç) tabletin iFixit’in cihazın için açtığında bulduğu ve Apple’ın Ars Technica internet sitesine onayladığı üzere iPad Pro USB 3.0 hızında veri aktarım gerçekleştirebilecek donanımsal kapasiteye sahip.

Eski iPad’ler de aktarım hızı teorik olarak maksimum 480Mbps (60 MByte/sn) hızında veri transferine izin veriyordu. iPad Pro’nun USB 3.0 desteği ile birlikte 4,80 Gbit/sn (600 MByte/sn) hızında veri transferi yapabiliyor.

“Fresco Logic FL1100 4-port USB 3.0” kontrolcüsü bulunan iPad Pro’da 4,80 Gbit/sn (600 MByte/sn) hızında veri transferi yapabiliyor ancak bu denli yüksek veri transferini yapmak için USB 3.0 uyumlu USB Lightning  kablosuna ihtiyaç duyuyor.

Apple’ın iPad Pro ile verdiği kablo ise USB 2.0 hızında veri transferi yapılabilecek bir kablo.Yani donanımsal bir destek olmasına rağmen USB 3.0 hızında veri transferi yapamıyor.

USB 3.0 destekli kablonun Apple tarafından harici olarak sonradan satıp satılmayacağı hakkında bir bilgi yok ancak yakın bir tarihte USB 3.0 veri transferinin yapılabildiği yan sanayi USB 3.0 Lightning kabloların çıkacağı tahmin ediliyor.

Donanım olarak 2 tane 4K videoyu aynı anda render edebilecek güce sahip olan iPad Pro USB 3.0 Desteği ile birlikte 4K videoların çok daha kolay transfer edilmesine olanak sağlayacak.

Keşke Apple bu kabloların kutu içeriğine dahil etseydi Zira zaten oldukça pahalı olan tabletin (2.999-4.099₺) yanında kalemine (379₺), klavyesine (649₺) ve kılıfına (219-279₺) da oldukça yüksek miktarda para veren kullanıcılar bir de kabloya para vermek zorunda kalmazdı.

Yine de Apple, tabletin bu özelliğini açıklamadığı için buna uygun bir kabloyu satışa çıkaracağı düşünülmüyor ancak yakın bir zamansa yan sanayi USB 3.0 Lightning kabloları piyasada görebiliriz.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin