Işığın İlerlerken Arkasında İz Bıraktığı Ortaya Çıktı

Işığın İlerlerken Arkasında İz Bıraktığı Ortaya Çıktı

Işığın İlerlerken Arkasında İz Bıraktığı Ortaya Çıktı

Işığın İlerlerken Arkasında İz Bıraktığı Ortaya Çıktı

St Louis Washington Üniversitesi tarafında yapılan bir çalışmada Işığın İlerlerken Arkasında İz bıraktığı ortaya çıktı. Özel yöntemlerle yapılan deneylerde ışığın boşluktaki ilerleyişi kayıt edilerek arkasında koni biçiminde bir iz bıraktığı gözlemlendi.

Hepimizin bildiği üzere ses hızını geçerken jet uçakları, yaydığı ses dalgalarıyla aynı hızda hareket ederler. Bu da uçağın gidiş yönününde ses dalgalarından oluşan büyük bir basınç engelinin oluşmasına sebep olur. Bu basınç engelini geçerken güçlü ses patlamaları ve koni biçiminde bir bulutsu görülür.

Işığın İlerlerken Arkasında İz Bıraktığı

Bu olayın ışık da da olabileceğini düşünün bilim insanları bir dizi deney ile bu olayı açıklığa kavuşturmayı başarmışlar. 100 milyar kare çekebilen (1 pikosaniye’de olan değişimleri kayıt edebilen) “Streak Camera” kullanarak yapılan deneylerde ışığın ilerlerken aynı ses hızında ilerleyen bir uçakta görüldüğü gibi koni şeklinde bir izi bıraktığı gözlemlenmiş. (ışığın bir kısmının geride kaldığı/yetişemediği belirtiliyor)

Olay daha yeni ancak bu gelişme gösteriyor ki daha gözümüzün ucundaki ışığın nasıl davrandığını daha yeni yeni anlıyoruz. Belki bilim camiasında sansasyonel bir haber niteliği taşımıyor olabilir ancak bildiğimiz kameralardan çok farklı çalışan “Streak Camera”’ların ilerleyen süreçte teknolojinin gelişmesi ile hala bir açıklığa kavuşturulamamış, “ışığın tanecik olarak mı, yoksa dalgasal olarak mı hareket ediyorsorusunu çözmemizde yardımcı olacağına inanıyorum.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin