Ana Sayfa Haber Karahindiba...
Ana Sayfa Haber Karahindiba Tohumunun...

Karahindiba Tohumunun Doğal Uçuşu; Vorteks Halkaları

Karahindiba Tohumunun Doğal Uçuşu; Vorteks Halkaları

Hepimizin şirin tohumlarıyla yakından tanığı, halk arasınad arslan dişi veya acı marul olarak bilinen Karahindiba toğumunun uçuş yeteğeği özel bir sistem ile incelenerek yeni bir uçuş metodu keşfedildi.

Günümüz uçma veya süzülme tekniklerinden çok farklı şekilde havada kalabilen karahindiba, Edinburgh Üniversitesi yapılan araştırmalarda yeni bir uçuş sistemi keşfedildi. Özel bir test tüpünde alttan verilen hava, ince flamanların arasından geçerek halka şekilinde hava akımları oluşturduğu tespit edildi.

Ayrılmış Vorteks halkası olarak isimlendirieln yeni üçüş dinamiği, fiziksel olarak tohuma temas etmeden flamanların ortasında oluşarak, Karahindibağın yüzlerce kilometreye kadar süzülmesini sağlıyor. Eliptik halkalar şekilinde gözlemenlenen hava akımı Karahindiba tohumunu yukarıya doğru çekerek uçmasını sağlıyor.

Vorteks haklalasının oluşması için hava akımının şiddeti önemli olsa da halkaların tohumun üzerinden muntazam bir şekilde oluşmasını sağlayan şeyin filamanlar (saçlar) arasındanki boşluk ve dengeli kıl yapısı olduğu tespit edilmiş. Günümüzde kullanılan uçuş prensiplerinden 4 kata kadar daha verimliği olduğu belirten araştırmacılar, çok daha az bir hava akımıyla daha uzun süre havada kalabilen dronlar geliştirilebileceğini belirtiyor.

Araştırmayı yöneten Edinburgh Üniversitesi Biyolojik Bilimler ve Mühendislik Fakültesinden Dr. Cathal Cummins, “Doğadaki yaratıcı yapılara daha yakından incelemek (karahindiba gibi) yeni bakış açıları kazandırabilir. Doğal uçuş çözümünün sürdürülebilir teknolojinin mühendisliğine uygulanabilirse malzeme ve enerji maliyetlerini en aza indirilebilir” diyor.