Ana SayfaHaberKaseya'nın...

Kaseya’nın CEO’su, Fidye Yazılımı Saldırısından 1.500’e Kadar İşletmenin Etkilendiğini Söyledi

Kaseya’nın CEO’su, Fidye Yazılımı Saldırısından 1.500’e Kadar İşletmenin Etkilendiğini Söyledi

Kaseya’nın CEO’su, Fidye Yazılımı Saldırısından 1.500’e Kadar İşletmenin Etkilendiğini Söyledi

Kaseya’nın CEO’su, Fidye Yazılımı Saldırısından 1.500’e Kadar İşletmenin Etkilendiğini Söyledi

CEO yaptığı açıklamada, dünya çapında 800 ila 1.500 işletmenin ABD bilgi teknolojisi şirketi Kaseya merkezli bir fidye yazılımı saldırısından etkilendiğini söyledi. Florida merkezli şirketin CEO’su Fred Voccola, bir röportajda Cuma günkü saldırının kesin etkisini tahmin etmenin zor olduğunu, çünkü bu saldırıların çoğunlukla Kaseya’nın müşterilerinin müşterileri olduğunu söyledi. Kaseya, BT dış kaynak mağazalarına yazılım araçları sağlayan bir şirkettir: genellikle kendi teknoloji departmanlarına sahip olamayacak kadar küçük veya mütevazı kaynaklara sahip şirketler için arka ofis işlerini yürüten şirketler.

Bu araçlardan biri Cuma günü bozuldu ve bilgisayar korsanlarının beş kıtadaki yüzlerce işletmeyi felç etmesine izin verdi. Etkilenenlerin çoğu dişçi muayenehaneleri veya muhasebeciler gibi küçük endişeler olsa da, nakit kasaları çalışmadığı için yüzlerce süpermarketin kapanmak zorunda kaldığı İsveç’te veya okulların ve anaokullarının kapatıldığı Yeni Zelanda’da aksama daha keskin bir şekilde hissedildi.

İhlalin sorumluluğunu üstlenen bilgisayar korsanları, bir siber güvenlik uzmanı ve Reuters ile özel görüşmelerde taleplerini yumuşatmaya istekli olduklarını belirtmelerine rağmen, etkilenen tüm işletmelerin verilerini geri yüklemek için 70 milyon dolar talep etti.

Bilgisayar korsanlarının bir temsilcisi Pazartesi günü erken saatlerde Reuters’e verdiği demeçte, “Her zaman müzakere etmeye hazırız” dedi. Bilgisayar korsanlarının web sitesinde bir sohbet arayüzü aracılığıyla konuşan temsilci, adını vermedi. Voccola, hackerların teklifi kabul etmeye hazır olup olmadığını söylemeyi reddetti.

Fidye yazılımı saldırıları giderek daha yıkıcı ve kazançlı hale geldikçe, fidye ödemeleri konusu giderek daha karmaşık hale geldi. Voccola, Beyaz Saray, Federal Soruşturma Bürosu ve İç Güvenlik Bakanlığı’ndaki yetkililerle ihlal hakkında konuştuğunu, ancak kendisine ödeme veya müzakere hakkında söylediklerini söylemeyi reddettiğini söyledi.

Voccola’nın firması, fidye yazılımı saldırısı gerçekleştirilirken bilgisayar korsanları tarafından kullanılan yazılımdaki bir güvenlik açığını düzeltme sürecinde olduğundan, bazı bilgi güvenliği uzmanları, bilgisayar korsanlarının şirketin iletişimini içeriden izliyor olabileceklerini düşünüyor.

Voccola, ne kendisinin ne de şirketinin getirdiği müfettişlerin buna dair herhangi bir işaret görmediğini söyledi. “Ağımızda olduklarına inanmıyoruz” dedi. İhlalin ayrıntılarının “güvenli” olduğunda ve bunu yapmak için uygun olduğunda kamuoyuna açıklanacağını da sözlerine ekledi.

Bazı uzmanlar, saldırının tüm etkisinin, Amerikalıların Dördüncü Temmuz tatil hafta sonundan döndüğü Salı günü odaklanacağına inanıyor. Amerika Birleşik Devletleri’nin ötesinde, en dikkate değer aksama, yüzlerce Coop süpermarketinin yazarkasaları çalışmadığı için kapılarını kapatmak zorunda kaldığı İsveç’te ve 11 okul ve birkaç anaokulunun etkilendiği Yeni Zelanda’da meydana geldi.

Reuters ile yaptıkları görüşmede, bilgisayar korsanlarının temsilcisi Yeni Zelanda’daki bozulmayı “kaza” olarak nitelendirdi. Ancak İsveç’teki aksama konusunda böyle bir pişmanlık duymadıklarını ifade ettiler. Temsilci, süpermarketlerin kapatılmasının “bir işten başka bir şey olmadığını” söyledi. Siber güvenlik firması ESET tarafından yayınlanan araştırmaya göre, yaklaşık bir düzine farklı ülkede kuruluşlar bir şekilde ihlalden etkilendi.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin