Ana Sayfa Haber Kasım Ayı...

Kasım Ayı Android Sürümlerinin Kullanım Oranları

Ana Sayfa Haber Kasım Ayı...

Kasım Ayı Android Sürümlerinin Kullanım Oranları

Kasım Ayı Android Sürümlerinin Kullanım Oranları

Kasım Ayı Android Sürümlerinin Kullanım Oranları

Bugün Google’ın yayınladığı Kasım Ayı Android Sürümlerinin Kullanım Oranlarına göre başta KitKat olmak üzeri bir çok Android sürümünden daha yükseğine doğru bir geçiş yaşanmış.

Yayınlanan tabloda Android’in en eski sürümlerinden olan Froyo 2.2’nin hala %0.2 de saydığını görüyoruz. Belli oranda düşüş olsa da bu yüzdeye yansıyacak kadar bir geçiş yaşanmadığı için biz hala aynı oranda görüyoruz.

Gingerbread 2.3 sürümünde %0.4’lük bir düşüş yaşanmış. Artık yavaş yavaş Froyo ve Gingerbread gibi eskide kalmış android sürümlerinin hızlı düşüşünü göreceğiz.

Ice Cream Sandwich 4.0’da da %0.4’lük bir düşüş yaşanmış. Çok yüksek ihtimalle %0.4’lük bölümün bir çoğu Android Jelly Bean 4.1’e geçmiş.

Jelly Bean 4.1 sürümü Android işletim sisteminin en iyi sürümlerinden biriydi. Bu sürümde de %3.0 puanlık bir düşüş, KitKat’a geçiş yaşanmış.

Yine KitKat sürümünde de %1.2’lin bir düşüş gözlenmiş. KitKat sürümüne sahip olan telefonlar Android 6.0’ın çıkmasının ardından hızlı bir şekilde telefonlarını Android Lollipop’a  güncellemeye başlamış görünüyor.

En büyük yükseliş Lollipop tarafında gerçekleşmiş. Geçene aya göre %3.9 puanlık bir artış yaşanmış. Bu artışın büyük bir kısmı Android 5.1 sürümünde yaşanmış. Android 5.0 batarya problemleri nedeniyle çok fazla sorun yaşanmış olacak ki üreticiler telefonlarını biran önce Android 5.1 sürümüne yükseltmeye çalışıyor.

Sadece Nexus ve Google’ın Android One projeli telefonlarına dağıtılan Android 6.0’da da %0.2’lik bir artış yaşanmış. Bu oran sadece Google’ın telefonlarının oranı olduğu için şuan için düşük olabilir ancak Aralık ve Ocak aylarında diğer telefon üreticilerinin telefonlarına Android 6.0 güncellemesini vermesiyle hızlı bir yükselişe geçeceği tahmin ediliyor.

Diğer yandan Android 6.0’ın yayınlanmasından bu zamana kadar yaklaşık olarak 1.5-2 ay geçmiş. Google dışında diğer telefon üreticilerinin daha Android 6.0’ı telefonlarına veremeden Google geçtiğimiz gün kendi telefonlarına Android 6.0.1 sürümünü dağıtmaya başladı.

Her ne kadar Android 6.0.1 sürümü genel olarak güvenlik ve hata düzeltmelerini içerse de daha Android 6.0’ı üreticilerin kendi telefonlarına verememesi ve üzerine yeni bir  sürümün Google tarafından yayınlaması genel Android kullanıcıları için hoş bir tablo değil.

Bu nokta da Google, Android güncellemeleri hakkında diğer telefon üreticileri ile daha sık görüşmeli ve en az 1 ay içerisinde diğer telefon üreticilerinin de en son sürümü kendi cihazlarına verebilmesi adına çalışmalı.

Yoksa oluşan bu tablo hoş bir tablo değil değil. Umarız Google yazılım güncellemesi noktasından diğer telefon üreticileri ile daha sıkı bir şekilde çalışarak Android kullanıcılarını memnun edecek adımlar atarlar.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin