Kia, EV6 AWD Elektrikli Crossover’ını Resmi Olarak Tanıttı

Kia, EV6 AWD Elektrikli Crossover’ını Resmi Olarak Tanıttı

Kia, EV6 AWD Elektrikli Crossover’ını Resmi Olarak Tanıttı

Kia, EV6 AWD Elektrikli Crossover’ını Resmi Olarak Tanıttı

Geçen hafta bize kısa bir fikir verdikten sonra Kia, yeni EV6 kompakt crossover‘ını  resmen tanıttı. Şüphelenildiği gibi, şirketin yeni E-GMP platformu üzerine inşa edilen ilk özel BEV, bir dizi tamamen elektrikli güç aktarma organı seçenekleri ve AWD seçeneği sunacak.

Kia Global Tasarım Merkezi Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Başkanı Karim Habib, “İlk özel Kia EV olarak EV6, insan merkezli, ilerici tasarım ve elektrikli gücün bir vitrini” dedi. “EV6‘nın yeni EV çağı için ilgi çekici ve alakalı bir model olduğuna kesinlikle inanıyoruz.”

Bayi gösteri salonlarına ulaştığında, alıcılar standart EV6 ve yüksek performanslı bir versiyon olan EV6 GT arasında seçim yapacaklar. Normal EV6, 58 kWh veya 77.4 kWh pil ile donatılmış olarak gelirken, GT yalnızca daha büyük 77.4 kWh paketi sunacak. Benzer şekilde, EV6 hem RWD hem de AWD seçeneklerine sahipken, GT yalnızca elektronik sınırlı kaymalı diferansiyelli bir AWD olarak satışa sunulacak. Bu nedenle, 58 kWh pilli bir 2WD EV6, 2WD 77.4 kWh versiyonu için 167 HP, 223 HP ve AWD 58 kWh ve 77.4 kWh versiyonları için 231 – 320 HP sunuyor. GT, 545 ft lbs tork ve 230 millik bir hedef menzil ile 576 HP’de hepsini aşıyor.

Kia’ya göre, 2WD ve 58 kWh bataryalı bir EV6, saygın bir 6,2 saniyede 0 – 100 km / sa hıza çıkabilir. 77,4 kWh paketi ile 2WD EV6, 5,2 saniyede aynı şeyi yapabilir ve tek bir şarjla 316 mile kadar seyahat edebilir – kabaca LA ve Las Vegas arasındaki mesafe. Öte yandan GT versiyonu, 100 km / s hıza sadece 3,5 saniyede çıkabiliyor ve 260 km / s hıza ulaşıyor. EV6, piller yüzde 35’in üzerinde kaldığı sürece 1.600 kilograma kadar çekebilir.

Hem standart hem de GT versiyonları, en çok lüks elektrikli araçlarda görülen 800V elektrik mimarisine sahiptir. Bu, araçların ek güç adaptörlerine ihtiyaç duymadan hem 400V hem de 800V şarj istasyonlarını kullanmasını sağlayacaktır. Yüzde 10 ila 80 pil kapasitesinden 77,4 kWh’lik bir paketi yeniden doldurmak, Kia başına bir DC hızlı şarj cihazı kullanarak yalnızca 18 dakika sürerken, 100 kilometre menzil eklemek 5 dakikadan daha az sürer. Sürücüler, Kia’nın “Kia Connect” adı verilen bağlı araç sistemini kullanarak aracın bilgi-eğlence ekranı aracılığıyla yakındaki şarj istasyonlarını bulabilir.

EV6 ayrıca çift yönlü şarj etmeye izin veren bir Entegre Şarj Kontrol Ünitesine (ICCU) sahiptir. Diğer bir deyişle, araç hem şebekeden elektrik çekebilir hem de mobil bir güç kaynağı görevi görebilir, yerleşik bataryayı başka bir EV dahil olmak üzere diğer cihazlara 3,6 kW’a kadar dağıtmak için boşaltır.

Elektrik harcamalarını en aza indirmek için EV6, soğutma sisteminden fazla enerjiyi atan yüksek verimli bir ısı pompası gibi bir dizi güç geri kazanım özelliğini kullanır, böylece dış sıcaklıklar donma noktasının altına düştüğünde bile araç standart aralığının yüzde 80’ini koruyacaktır. EV6 ayrıca gelişmiş bir altı seviyeli rejeneratif fren sistemi sunar. Sürücüler, direksiyon simidinin arkasına monte edilmiş vites değiştiricileri kullanarak sistemin kinetik enerjiyi ne kadar agresif bir şekilde toplayacağını seçebilirler. Sistem, “i-PEDAL” modu olarak adlandırılan maksimuma ayarlandığında, EV6, frenlere hiç dokunmadan çalıştırılabilir. Sadece gaz pedalına basmak, aracın yavaşça yavaşlamasına ve durmasına neden olacaktır.

E-GMP platformunun kaykay tarzı tasarımı sayesinde EV6, 1.300 litrelik arka bagaj bölmesi (arka koltukları yere koyduğunuzda) ve bagajda 20 litre daha mevcut olan geniş, düz zeminli bir kabine sahiptir. Tüm bu oda için, EV6’nın kabini şaşırtıcı derecede düzenli. Gösterge paneli kontrolleri ve gösterge paneli, yansımaları ve parlamayı en aza indirmek için tasarlanmış bir çift 12 inç kavisli dokunmatik ekranla değiştirildi. Sürücüler ayrıca, araç hızı, navigasyon talimatları ve ADAS’tan gelen uyarılar gibi ilgili bilgileri görüntüleyen, direksiyon kolonuna monte edilmiş artırılmış gerçeklik HUD’sinin keyfini çıkaracaklar.

Pazar genelinde bulunan standart sürücü destek işlevlerine ek olarak, EV6’nın ADAS’ı, araçtan inerken karşıdan gelen trafik konusunda sizi uyaracak yeni bir Güvenli Çıkış Yardımı özelliği içerir. Ek olarak, Uzaktan Akıllı Park Asistanı, direksiyonun arkasında olmasanız bile aracı noktaların içine ve dışına çekecek ve EV6’nın yalnızca belirli bir hızda seyretmesini sağlamakla kalmayıp aynı zamanda merkezde kalmasını sağlayan Otoban Sürüş Asistanı 2 şeridi.

EV6, 2021’in ikinci yarısından itibaren belirli pazarlarda satışa sunulacak ve önümüzdeki yılın başlarında ABD’de satışa sunulabilir. Henüz fiyatlandırma hakkında bir bilgi yok.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin