Ana SayfaHaberMicrosoft...

Microsoft Başkanı, Web İçeriği Nedeniyle Tekrar Google’a Saldırdı

Microsoft Başkanı, Web İçeriği Nedeniyle Tekrar Google’a Saldırdı

Microsoft Başkanı, Web İçeriği Nedeniyle Tekrar Google’a Saldırdı

Microsoft Başkanı, Web İçeriği Nedeniyle Tekrar Google’a Saldırdı

Microsoft başkanı Brad Smith, Google‘ın açık web kavramını zedelediğini ve içerik oluşturucuların para kazanma yeteneğini bozduğunu, yazılım üreticisinin bu yılın başlarında internet şirketlerinin yeniden paylaştıkları içerikler için haber kuruluşlarına ödeme yapması gerekip gerekmediği konusunda başlattığı bir saldırıya devam ettiğini söyledi.

Bloomberg Television röportajında ​​Microsoft’un baş hukuk sorumlusu olan Smith, “Gerçek şu ki, Google, içerik oluşturan insanların reklamcılık yoluyla gerçekten para kazanmak için fırsatlardan oksijenin çoğunu temelde emdi,” dedi. “Açık web olması gereken şeye ne olduğuna bakmak ilginç – internetin vaadi buydu.”

Yorum için ulaşıldığında, bir Google temsilcisi hukuk şefi Kent Walker’ın yakın tarihli bir blog gönderisine işaret etti ve Microsoft‘un “rakiplerine saldırmak ve kendi çıkarlarının yararına olacak düzenlemeler için lobi yapmak gibi bildik oyun kitaplarına geri döndüğünü” yazdı.

Tartışma, Microsoft’un Avustralya’da Alphabet Inc.’in Google ve Facebook hikayelerinin internet devlerinin dijital platformlarında yarattığı değer için yayıncılara ödemeye zorlayan bir yasayı desteklemesi üzerine başladı. Ancak Microsoft, ABD ve Avrupa Birliği‘ndeki hükümetleri de bu konuda kulis yaptı ve Smith, geçen ay Kongre’nin önüne çıkarak haber yayıncılarına içerik ödemeleri için teknoloji platformlarıyla müzakere etme konusunda daha fazla güç verecek mevzuatı desteklemek için geldi. Google, Microsoft‘u “çıplak kurumsal oportünizm” ile suçlayarak yanıt verdi. Tartışma, düzenleyiciler ve milletvekilleri aracılığıyla birbirlerine karşı lobi yaparak rekabet etmekten kaçındıkları iki şirket arasında yıllarca süren bir uzlaşmaya son verdi.

Smith geri adım atmaya meyilli görünmüyor. 2005 yılında ABD haber kuruluşlarının reklam satışlarında yaklaşık 50 milyar dolar kazandığını ve bu rakamın 14 milyar dolara düştüğünü söyledi.

“Bütün para nereye gitti? Bunun nereye gittiği çok açık – Alphabet’in dünkü kazançlarında, tek bir çeyrekte dijital reklamcılıkta neredeyse 45 milyar dolar olduğunu gösterdiler ”dedi ve şirketin üç aylık mali sonuçlarına atıfta bulundu. “Google‘ın temelde yaptığı şey, web’i yeniden tasarladı ve yeniden tasarladı; böylece, reklamcılığa dayalı içerikten para kazanmak istiyorsanız, bunu değişim yoluyla, araçlarını kullanarak ve Google‘a para ödeyerek ve Google aracılığıyla yapmanız gerekir. ”

Google, reklam mekanizmasının haber yayıncıları için faydalı olduğunu savundu. Google, Salı günkü kazanç çağrısında haber endüstrisine 1 milyar dolardan fazla hibe sağladığını paylaştı. Ve Google‘ın video kolu YouTube, 2007’den beri medya oluşturucularla fon paylaşıyor.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin