Ana SayfaHaberMicrosoft...

Microsoft CEO’su Şirketin Akıllı Telefon Pazar Payı ‘Sürdürülemez’

Microsoft CEO’su Şirketin Akıllı Telefon Pazar Payı ‘Sürdürülemez’

Microsoft CEO’su Şirketin Akıllı Telefon Pazar Payı ‘Sürdürülemez’

Microsoft CEO’su Şirketin Akıllı Telefon Pazar Payı ‘Sürdürülemez’

Son röportajda Microsoft CEO’su Satya Nadella şirketin mevcut akıllı telefon pazar payının “sürdürülemez” olduğunu söyledi. Ayrıca CEO, Onların (Microsoft’un) amacı cihazlara erişmenin hizmetlere göre daha az önem taşıdığı bir dünya yaratmaya çalıştıklarını savundu.

Pazar payına bakılarak şirketin başarısının ölçülmesinin şirketi zarar  verdiğini dile getiren CEO, HoloLens, PC ve Xbox’in pazar payını örnek göstererek telefon pazar payının çok daha iyi olduğunu, yukarıda sayılan cihazların çok kaliteli cihazlar olmasına rağmen pazar paylarının düşük olduğunu vurguladı.

Son raporda piyasa araştırma şirketi Gartner tarafından yayınlanan verilere göre Windows Phone pazar payı, 2014’ün 3. çeyreği ile karşılaştırıldığında %50 oranında düşüş yaşayarak %1.7’ye gerilemişti.

Son dönemde büyük bir düşüş yaşayan Windows Phone tarafı yapılan bu açıklamaya göre bu senede büyük bir düşüş yaşayacak. Çok yakın bir zamanda çıkacak olan WP 10 ile birlikte kısa süreli bir artış yaşansa da daha sonra bu düşüşün devam edeceği düşünülüyor.

Ayrıca Microsoft CEO’su telefon gibi büyük bir zarı Xbox veya Hololens gibi daha küçük bir kitleye hitap eden cihazların pazar payı ile karşılaştırdığını anlayamıyorum.

Bir şirketin pazar payı ile telefon başarısı çok iyi bir şekilde ölçülemez ancak bir telefon kalitesi olduğu sürece çok yüksek satış rakamlarına ulaşabiliyor. Buna en güzel örnek Apple gösterilebilir.

Ancak Microsoft gerek yazalım gerek tasarım ve malzeme kalitesi olarak Apple ile kıyaslanacak bir seviyede bile değil. Hem uygulama marketinde olan büyük eksiklik hemde telefonlarda kullanılan teknoloji  şuan ki telefonlardan oldukça geride.

Microsoft CEO’su bunları değerlendirmeden çıkıp böyle bir röportaj vermesi kullanıcıları aptal yerine koymak olarak görüyorum. Microsoft 1 saniye dahi beklemeden şu arayüzü mobil bir cihaza uygun yapıp marketi uygulama sayısını arttırmalı.

Yoksa böylesine düşük bir pazar payı ve bu fiyatlarla Microsoft telefon piyasasında çok fazla tutunamadığı için telefon yazarından çekildiğini açıklayabilir.

1 YORUM

  1. Çok negatif yaklaşmışsınız. Haklı olduğunuz yerler de var ama herkesin yaptığı gibi “yakında ölür” moduna girmiş yazı. Microsoft bence mobil pazardan çekilmez. Kendi bindiği dalı keseceğine ihtimal vermiyorum.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin