Ana SayfaHaberModem Satın...

Modem Satın Alma Rehberi

Ana SayfaHaberModem Satın...

Modem Satın Alma Rehberi

Modem Satın Alma Rehberi

Modem Satın Alma Rehberi

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere hangi modem alınmalı, modem alınırken nelere dikkat edilmeli gibi sorulara açıklık getirmeye çalışacağım.

Şimdi her şeyden önce bulunduğunuz bölgede hangi internet altyapısının bulunduğunu müşteri hizmetleri veya sitede yazan haritadan değil bulunduğun il/ilçedeki telekom müdürlüğüne gidip sorgulatın. Bundan sonra modem kısmına giriyoruz.

Aklınıza şu soru gelebilir. Zaten servis sağlayıcının verdiği modem varken yeniden modem almak gerekiyor mu? Açıkçası evet. Çünkü TTNET için konuşacak olursak verdiği modemlerin yarısı yarı-özel üretim oluyor. Bununla da yetinmeyen TTNET artı olarak firmware denen modem yazılımını kendisi özel olarak yüklüyor. Yani bununla aslında yaptığı şey sizin modeme erişiminizi kısıtlıyor. TTNET’in modemde erişmenizi istemediği yerlere giremiyorsunuz. Artı olarak bazı modemlerde maksimum bağlanacak kullanıcı sayısını da kısıtlayabiliyor.

Bu yüzden önerim (şu ana kadar sadece TTNET kullandığım için onun adına konuşuyorum) kesinlikle servis sağlayıcınızın verdiği modemi kullanmamanız. Bendekini örnek verecek olursam ben daha önce TTNET’in vermiş olduğu TP-LİNK’in TD854W modemini kullandım. İlk başlarda her şey iyi güzelken son 3-4 aydır diyeyim ne internet uzaktan çekmeye başladı arada en fazla 2 duvar olmasına rağmen sadece 1 sinyal çekmeye başladı. Online oyunlarda ping 500’ün altına düşmedi. 3-4 cihazdan fazlasına bağlanamıyordum. 1 cihaz daha bağladığım anda bütün cihazlarda internet gidiyordu.

Ayrıca başta dediğim gibi bölgenizdeki altyapıya göre modem almanız son derece önemli. Çünkü eğer bölgenizde Fiber/Hiper barsa VDSL yoksa ADSL modem almalısınız. Fiber/Hiper varken ADSL modem alırsanız zaten yüksek hızlarda bağlanamayacağınız için  yüksek hızlı internet kullanmanızın hiçbir önemi kalmayacaktır. Göz önünde bulunduracağınız ikinci bir nokta ise, artık neredeyse tüm ülkede Fiber altyapıyı döşeniyor. En fazla 2 yıla kadar çoğu merkezde fiber altyapı olacağı için ADSL modem almanız bir işe yaramayacaktır. Yani sonuçta modem bir kere alınıyor. Sürekli aldığınız bir şey değil. ADSL hattı olsa dahi VDSL modem almanız sizin yararınıza olacaktır.

Şu an VDSL modemlerin en uygunu yaklaşık 150 TL civarında geziniyor. Ortalama 200 lira civarlarında da diyebiliriz. Ayrıca modemde USB girişinin bulunmasında da fayda var. Çünkü bu USB girişine yazıcı-harddisk vb. cihazlar bağladığınızda bütün cihazlardan bu tür cihazlara erişebildiğiniz için gayet yararlı olacaktır.

 

Benim kullandığım modem yukarıda da resimleri bulunan Airties Air 5650 VDSL 300 Mbps Modem. Her ne kadar bölgemde hala ADSL kullanılmakta olsa bile VDSL almak daha mantıklı geldiği için düşünmeden aldım diyebilirim. İnternete ilk bağlandığı 1 saat içerisinde kendisine 2-3 kere reset attıktan sonra bir daha modeme hiç karışmadım ve şu ana kadar ne kapatmamı ne de reset atmamı gerektirecek bir durum olmadı çok şükür :) Ayrıca modemde Bittorent istemci özelliği var. Biraz kurcalama sonucu çözdüğüm bu istemcide ise cihazın USB girişine herhangi bir depolama aracı bağladığınızda (USB 3.0 da destekliyor.) Modem arayüzünden ya da internet erişim olan herhangi bir cihazdan size söylediği bir site aracılığı ile kendinize özel kullanıcı adı ve şifre ile yeni indirme başlatabiliyor, indirmelerinizi kontrol edebiliyor, indirmeyi durdurabiliyorsunuz. Bence harika bir özellik gibi geldi bana :) Bu kadar bahsetmişken modemi ne kadara nerden aldığımı da söyleyeyim. Modemi Vatan bilgisayarın kendi şubesinden 259 TL’ye aldım. Fiyat biraz tuzlu olsa da 1 kere aldığım için çok umursamadım diyebilirim. Çünkü evimde minimum 5 maksimum 10 cihaz aynı anda wireless’a bağlı oluyor ve stabilite benim için çok önemli. Sanırım bu yazımda uzun oldu. Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle…. :)

7 YORUM

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin