Modüler Telefon Projesi Project Ara

Modüler Telefon Projesi Project Ara

Modüler Telefon Projesi Project Ara

Modüler Telefon Projesi Project Ara

Günümüzde hızlı gelişen teknoloji ve büyüyen mobil sektör ile birlikte her yıl çok daha güçlü cihazlar çıkmaya devam ediyor.Aldığımız telefon 1-2 sene sonra özelliklerinin geri kalması ve işletim siteminden olan sıkıntılar (güncelleme gelmemesi, işletim sisteminde yavaşlama) yüzünden insanlar sürekli telefonunu değiştirme isteği duyuyor.Modüler Telefon Projesi Project Ara ise işte tam bu noktada bizim hayatımızı kurtaracak bir proje.

Project Ara bir modüler telefon projesi.Telefonlarımızın, bilgisayarlarda olduğu gibi bileşenlerin (işlemci, RAM, ROM, ekran vb) değiştirilebilir yapmayı amaçlayan bir proje.Teorik olarak telefonumuzun kamerasından memnun değilsek daha güçlü bir sensörle, işlemcinizden memnun değil iseniz daha iyi bir işlemci ile değiştirmemizi sağlıyor.

Telefonun yapboz gibi istediğimiz bileşeni değiştirmek her ne kadar kulağa hoş gelse de böyle bir cihazı oluşturmak sanıldığı kadar kolay değil.Modüler telefonun yapımında karşılaşılan zorluklar ise şöyle:

Android işletim sistemi modüler bir telefon yapısına izin vermiyor.Yani herhangi bir bileşeni istenildiği zaman gibi takıp istediğimizde çıkarmamız konusunda esnek bir işletim sistemi değil.Şuan ki haliyle herhangi bir modülü değiştirdiğimizde sorun yaşanılması kaçınılmaz.Google bu işte kararlı ise android işletim sisteminde revizyona gidip modüler telefonlara uygun hale getirebilir.

Modüllerin iskeletle arasındaki veri transferi yine sıkıntı yaşanan konular arasında.Kolay takılıp çıkartılabilen modüllerin birbirleriyle ve iskeletle bağlantıları konusunda ekip kapasitif iç bağlantılar ve farklı yeni bağlantılar deneyerek bu sorunun üstesinden gelmeye çalışıyor.Zira modüller değiştikçe veri transferi zayıflıyor ve zorlaşıyor.

Diğer bir kafa karıştırıcı şey ise telefonun tasarım ve dizayn konusu.Hemen hemen her şeyin değiştiği bir telefonda tasarım ve mobiliteyi nasıl sağlanacağı merak edilenler arasında.Şuan piyasadaki telefonlar tabi caizse kılı kırk yararak (yeni panel teknolojisi, işlemcileri zar alanları  vs) güzel tasarımlı ve ince cihazlar üretebiliyor.Zira hiç bir kullanıcının bileşenlerin değişe bildiği güçlü fakat tuğla gibi bir cihaz tercih edeceğini sanmıyorum.

Project Ara Şuan Hangi Aşamada? (Modüler Telefon Projesi)

Daha önce Motorola’nın üzerinde çalıştığı proje Lenovo’nun Motorolayı almasından sonra Google ATAP ekibi üstlenerek Project Ara ismini aldı.Google ATAP ekibi bugüne kadar tanıtılan prototiplerin Spiral 1 dönemi olarak grupladıklarını, 2015 yaz aylarına doğru Spiral 2 dönemine geçeceklerini duyurdu.

Ayrıca Spiral 2 döneminde modüllerin daha az yer kaplayacaklarını, modüllerin alana göre özelleştirileceğini ve geliştiricilerin çalışması için daha fazla donanım alanına sahip olacağı açıkladı.

Android 5.0 (Lollipop) işletim sistemiyle gelecek bir takım optimisazyon ile modüllerin değişimi cihaz tarafından algılanabilecek.Hatta bazı modüllerin cihazı kapatmadan bile değiştirilebileceği söyleniyor.

Google gelecek yılın başlarında proje ile ilgili cihazları ve donanımları satışa sunmayı planlıyor.Bu sayede spiral 2 dönemine ait bazı örneklerinde çıkacağı konuşuluyor.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin