Motorlu Taşıtlar İçin ÖTV’de Düzenleme

Motorlu Taşıtlar İçin ÖTV’de Düzenleme

Motorlu Taşıtlar İçin ÖTV’de Düzenleme

Motorlu Taşıtlar İçin ÖTV’de Düzenleme

Uzun bir süredir sık sık gündeme gelen ve en son TBBM’den geçen Motorlu Taşıtlar İçin ÖTV’de düzenleme tasarısı ile nelerin değiştiğini ve dikkat edilmesi gerekenleri anlatacağız.

1 Ocak 2017’den itibaren yürürlüğe girecek olan uygulama ile kabaca ticari araçlarda ve pahalı diyebileceğimiz araçlarda bir vergi artışı söz konusuyken düşük bütçeli arabalarda ise vergide herhangi bir değişiklik bulunmuyor.

Şuan ki sistemde motor hacmine dayalı olarak alınan ÖTV, son yıllarda giderek karmaşık bir hal almaya başlamıştı. Özellikle son bir kaç yıldır üreticiler turbo şarjlı arabalar ile olması gerekenden daha küçük hacimli motorlar üreterek son kullanıcı için ileriye dönük olarak fayda sağlamayan daha uygun fiyatlı araçlar getirmeye başlamıştı.

Mesela 2 Litre olması beklenen motor, turbo şarjlı olunca 1.4 Litreye düşürülüyor. Böylece firmalar daha az vergi ödeyerek arabaları daha ucuza sata biliyorlardı. Ancak bu araçlarda kullanılan düşük hacimli bu motorlar istenilen performansı vermiyor, arabayı taşıyamıyor ve çok daha fazla yakıt tüketerek yine kullanıcısı üzüyordu. Yani firmalar vergi sistemin açığından yararlanarak başka ülkelerde rağbet görmeyen arabaları getiriyor, daha düşük vergi ödeyerek verimsiz olan araçları bizlere kakalıyorlardı.

Motorlu Taşıtlar İçin ÖTV

Yeni düzenleme ile bu açığı bir nebze kapatan Devlet, artık sadece motor hacmine göre değil, motor hacmi+vergisiz ham fiyat üzerinden vergisi alacak. Yani aracın ham fiyatı ve motor hacmi göz önünde alınarak ÖTV, ÖTV’li fiyata da KDV eklenerek son fiyat bulunacak. Ayrıca araca eklenecek opsiyonlar (donanımlar) da ayrı ayrı vergilendirilip aynı şekilde arabanın motor hacmi göz önünde bulundurularak vergi kesilip onlarda bu fiyata eklenecek.

motorlu-tasitlar-icin-otvde

Yukarıda verdiğimiz tablodan da göreceğiniz üzere fiyatına göre küçük motor hacimli araçlarda ve diğer araçlarda bir değişim söz konusu değil. Ancak şimdi şöyle bir olay olacak. Mesela 1.6L’lik motorlu 55 bin lira altıda satılan araçlar daha fazla tercih edilecekken, 55 bin lira üstündeki araçlara fiyatların fiyatların yükselmesi ile rağbette azalacaktır. Ayrıca araçları alırken eklenecek olan opsiyonlar mesela 1.6L’lik motorlu bir araçta 55 bin lirayı geçmesine sebep olursa o zaman %45 yerine %74’lük bir diliminden hesaplanarak satışı yapılacak.

Vergi sistemi bu şekilde olacak. Ayrıca kabul edilen tasarıda bakanlar kuruluna bu değerleri ayarlama yetkisi verilmiş. Henüz bunun nasıl olacağı bilinmiyor ancak tahminimizce kurun yükselmesine bağlı olarak ham fiyat sınırının da yükseltilecek. Mesela 55 bin liralık sınır kurun yükselmesi ile 60 bin lira, çok düşmesi ile de 50 bin liraya çekilebilecek.

Kaynak:OtoSeyir

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin