MP3 Formatına Destek Kesiliyor

Farklı dosya formatlarının MP3'den daha performanslı olması ve arka planda kalmış daha kaliteli formatların önünün açılması için geliştirici ekip MP3 formatının fişini çektiklerini açıkladı...

-

Ses dosyası deyince aklımıza ilk gelen MP3 formatına destek kesiliyor. Farklı dosya formatlarının MP3’den daha performanslı olması ve online müzik servislerinin yaygınlaşmasıyla nedeniyle MP3 formatı rafa kaldırılıyor.

Geçtiğimiz günlerde MP3 formatını geliştiren ekip resmi internet sitesi üzerinde yaptığı açıklamayla MP3 formatını daha fazla desteklemeyeceklerini ve bu formata dair patentlerin de iptal edeceklerini bildirdi.

Geliştiricilerin yaptığı açıklamada MP3 formatının hala çok popüler olduğunu ancak günümüzde müzik saklamak için çok daha gelişmiş ses formatlarının bulunduğunu söyleyerek, Mp3 formatını sonlandırmanın arka planda kalmış daha gelişmiş formatların önünü açacağını ifade etti.

TV ve radyo yayınlarının ISO-MPEG kodeklerini kullandığı günümüzde AAC ailesinden dosya formatlarının kullanıldığı belirtiliyor. Gelecekte MPEG-H formatının yaygınlaşması öngörülürken bu formatta daha düşük dosya boyutunda daha yüksek çözünürlüklü ses kalitesi sunduğunu ve kısa süre içinde MP3’ün önüne geçeceği bildiriliyor.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin