Nexus 4 Stock ROM (Orjinal ROM) Yükleme

Nexus 4 Stock ROM (Orjinal ROM) Yükleme

Nexus 4 Stock ROM (Orjinal ROM) Yükleme

Nexus 4 Stock ROM (Orjinal ROM) Yükleme

Nexus 4 LG ve Google işbirliği ile ortaya çıkan bir nexus telefonudur.Nexus telefonu olduğundan dolayı ROM geliştiricileri tarafından el üstünde tutulan ve önem verilen cihazlar arasında gösterilebilir.

Google’ın Nexus cihazlar için verdiği diğer bir ayrıcalık ise yeni android sürümleri OTA ile dağıtılmaya başlandığı gün kendi sitelerinde fabrika imaj dosyalarını da yayınlıyorlar.Bu sayede yeni android sürümünün gelmesini beklemeden telefonumuza kurmuş oluyoruz.

Nexus 4 Stock ROM yükleme nedenleri ise söyle sıralana bilir; telefonunuza yanlış ROM yüklediğiniz zaman telefon açılmıyorsa, kurduğunuz romdan sıkılıp eski haline getirmek istediğinizde, telefon yaptığınız bir şeyden dolayı hiç açılmıyorsa, yeni android sürümüne hemen kurman ve deneyimlemek istiyorsanız vs nedenlerden telefonunuza Stock ROM yükleyebilirsiniz.

 

Nexus 4 Stock ROM Yüklemeye Aşamaları

Gerekli Olanlar

 • Stock fabrika imaj dosyası (Yeni veya daha eski bir sürüm olabilir)
 • WinRAR, 7-Zip, WinZip vs. (sıkıştırılmış dosyaları açabilen bir program)
 • ADB  Fastboot araçları (ROM’u flashlamak için kullanacağız)

Yüklemeye Hazırlık

1. İlk olarak Google’ın resmi sitesinden Fabrika imaj dosyasını indiriyoruz.Fabrika İmaj dosyasını Buradan indirebilirsiniz.

2. Eğer bilgisayarımızda sıkıştırılmış dosyaları çıkartabilecek bir program yoksa WinRAR, 7-ZipWinZip herhangi birini indirebilirsiniz.

3. Son olarak ADB, Fastboot araçlarının bulunduğu ve ROM’u Flash’lamak için kullanacağımız platform tools dosyayı indiriyoruz.(PC OS göre indirme işleminizi yapın)

Windows

Linux

Mac OS X 

 

NOT:Stock ROM yüklemeden önce telefonunuzun için olan (fotoğraf, müzik, pdf vb.) dosyalarınızı yedeklemeyi unutmayın..!!

 

USB Hata Ayıklamasını Açma

Telefona Stock ROM yüklemeye başlamadan önce USB hata ayıklamasını açılması gerekli.Bilgisayarınızdan telefonunuzdaki dosyalar görünmüyorsa yine bunun açılması lazım.USB hata ayıklamasını açmak için BURAYA bakabilirsiniz.

 

Bootloader Kilidini Açma

Bootloader kilidi telefonumuza Stock ROM, Custom ROM veya Root yapmamamız için konulan bir kilittir.Telefon elimize bootloader kilidi kapalı olarak gelir.Eğer Stock ROM veya Custom ROM yükleyecek isek mutlaka kilidin açılması lazım.Not:”Bootloader kilidini açtığınızda bütün verileriniz silinecektir.”

 1. Telefonu kapatın.
 2. Ses kısma “-” ve güç butonuna (kapatıp açma butonuna) usun süre basılı tutun.Telefon titredikten soran bizi Android simgesi ve cihazla ilgili bir kaç bilgi karşılayacak.
 3. Telefonu USB kablo ile bilgisayara bağlayın.

Daha sonra “platform tools” dosyasına ihtiyacımız var.Yukarıdaki link de platform tools’u indiriyoruz.İndirilen dosyayı herhangi bir yere çıkartıp dosyayı açıyoruz.Açılan dosyanın herhangi bir boş bölümüne Shift + Sağ tık (mause) yapıp “Komut penceresini buraya aç” tıklıyoruz.

 

Nexus 4 Bootloader Kilidi

 

 

Bilgisayarda açılan komut penceresine “fastboot oem unlock” yazıp Enter’a tıklıyoruz.
Nexus 4 Bootloader Kilidi Açma

 

Telefon ekranına böyle bir onaylama yeri gelecektir.Ses kısma ve açma butonlarıyla “YES” yazısına getirip “güç tuşuna” batıktan soran telefonumuzun bootloader kilidi açılacaktır.

 

Nexus 4 Bootloader Kilidini Açma 3

 

Flash Dosyasını Hazırlama

İlk olarak Masaüstü bilgisayarımıza Nexus 4 adlı (farklı bir dosya ismi de konulabilir veya dosya oluşturulmaya da bilir) bir dosya oluşturalım.İndirdiğimiz platform tools sıkıştırılmış dosyasını Nexus 4 klasörümüzün içine çıkartıyoruz.

Nexus 4 Stock ROM Yükleme

 

Daha sonra indirdiğimiz Fabrika imaj dosyasını (occam-lrx21t) “Nexus 4” dosyasının içine çıkartıyoruz.

 

Nexus 4 Stock ROM Yükleme 3

 

Fabrika imaj dosyasından (occam-lrx21t) çıkanları “platform tools” içine atıyoruz.

 

Nexus 4 Stock ROM Yükleme 4

 

Nexus 4 Stock ROM Yükleme 5

 

Böyle bir dosya oluşturduktan sonra Flash Dosyasını Hazırlama işlemimiz bitmiş demektir.

Bootloader Modu’na Girme

Telefonumuza Stock ROM’u yüklemek için Bootloader Modu’na girmemiz gerekiyor.

Telefonu kapatın.Ses kısma “-” ve güç butonuna (kapatıp açma butonuna) usun süre basılı tutun.Telefon titredikten soran bizi Android simgesi ve cihazla ilgili bir kaç bilgi karşılayacak.

Ekran bu şekilde ise Bootloader Modu’da girmişsiniz demektir.Telefonu bilgisayar USB kablo ile bağlıyoruz.

 

Nexus 4 Stock ROM Yükleme4

 

 

Stock ROM Flashlama

Nexus 4 klasörümüzün içindeki “platform-tools” dosyamızı açıyoruz.Dosyanın içindeki “flash-all.bat”  tıklıyoruz.(Linux için flash-all.sh dosyasını kullanılır)

Otomatik olarak Stock ROM telefonunuza yüklenmeya başlayacaktır.Yükleme işlemi devam ederken telefonun bilgisayarla bağlantısını kesmeyin.

Bilgisayardan bilgisayara yükleme işlemini süresi değişebilir.Yaklaşık olarak 1-2 dk sonra Stock ROM yüklenecektir.Yükleme işlemi bittiğinde şöyle bir ekran bizleri karşılayacak.

 

Nexus 4 Stock ROM Yükleme9

 

Telefonumuz otomatik olarak açılacaktır.Açılma işlemi 10-15 dk sürebilir.Telefon açılmıyor diye endişelenmeyin!Fabrikadan çıkmış gibi dil seçimi, hesap bilgileri, isim vs bilgiler sorulacaktır.

Nexus 4 Stock ROM Yükleme10

 

 

Bootloader Kilidini Kapatma

Eğer cihazı garantiye yollayacaksanız, tekrardan ROM veya Recovery yapmayacaksanız bootloader kilidini kapatabilirsiniz.Not:”Bootloader kilidini tekrar açtığınızda bütün verileriniz silinecektir.”

Bu işlemi yapmak içi telefonumuzu “Bootloader Modu” na alıyoruz.

 1. Telefonu kapatın.
 2. Ses kısma “-” ve güç butonuna (kapatıp açma butonuna) usun süre basılı tutun.Telefon titredikten soran bizi Android simgesi ve cihazla ilgili bir kaç bilgi karşılayacak.
 3. Telefonu USB kablo ile bilgisayara bağlayın.

Daha sonra “platform tools” dosyasına ihtiyacımız var.Yukarıdaki link de platform tools’u indiriyoruz.İndirilen dosyayı herhangi bir yere çıkartıp dosyayı açıyoruz.Açılan dosyanın herhangi bir boş bölümüne Shift + Sağ tık (mause) yapıp “Komut penceresini buraya aç” tıklıyoruz.

 

Nexus 4 Bootloader Kilidi

 

Bilgisayarda açılan komut penceresine “fastboot oem lock” yazıp Enter’a tıklıyoruz.Telefon otomatik olarak Bootloader kilidini kapatacaktır.

 

Nexus 4 Bootloader Kilidi Kapatma

34 YORUM

 1. Merhaba telefonumun modeli nexus 5 ve hafızası 32 gb. Stock rom dan sonra hafızası 12 gb’a düştü.Problemin çözümü hakkında bilginiz var mı acaba ?

 2. ARKADAŞLAR DİKKAT NEXUS 4 CİHAZINIZI 5.1.1 YAPMAYI YADA LOLLİPOP YAPMAYIN BÜYÜK SORUNLAR İLE KARŞILAŞIRSINIZ BENİMKİ ŞUAN LOLLİPOP KENDİ KENDİNE KAPANIYOR UYGULAMALAR OPTİMİZE EDİLİYOR DİYO BUDA LOLLİPOPU KALDIRMADIGI İÇİN ŞİMDİDE GERİ 4.4.4 YAPICAM TELEFONUMU

  ANLATIMINIZ İÇİN TEŞEKKÜRLER teknovudu.com

 3. Hakan bey merhabalar olayın üzerinden uzanca bir zaman geçmiş ama belki aklınıza kalan bir yöntem vardır. Nexus 7 tablete 4.1.2 rom yüklemek zorunda kaldım sizin anlatımınız yardımıyla şu an güncelleye güncelleye 5.1 e kadar geldi
  sorunum şudur. uygulama yöneticisinde ismi olan fakat resmi olmayan bir çok uygulama var bunlardan bir tanesi de kamera tablette kameranın simgesi yok. başka programlarla kamerayı kullanabiliyorum ama orjinal kamera programını çalıştırmak istiyorum bununla ilgili yapılabilecek bişey var mıdır.

 4. merhaba özkan arkdaşın dediği gibi oldu benimkide banada mesaj gönderbilrmsnz


  özkan 27 Temmuz 2015 ile 22:36
  evet telefonum nexus 4 orjinali 16 gb ama ekranı değiştirdiler ne olduysa ondan sonra oldu 5.67 gb gözüküyor ve üst versiyonları yüklemiyor. yükleme konusunda yardım ederseniz sevinirim. teşekkürler”

 5. evet telefonum nexus 4 orjinali 16 gb ama ekranı değiştirdiler ne olduysa ondan sonra oldu 5.67 gb gözüküyor ve üst versiyonları yüklemiyor. yükleme konusunda yardım ederseniz sevinirim. teşekkürler

 6. Ahmet bey benim telefona yazılım attılar 126 gb olan hafızası yazılımdan sonra 8 gb düştü bunun yazılımla alakalı oldugunu 16 rom yazılımın bulunmadıgını söylediler telefon şuan 4.2.2 android bir üst versiyona yükseltmek istediğimde telefon açılmıyor logo ekranında kalıyor 4 telefoncu gezdim sorunu çözemediler telefon ilk sürümde ve 8 gb siz hiç böyle bir sorunla karşılaştınızmı? bildiginiz bir çözüm yolu var mı? teşekkürler.

  • İşlemi yapmak için Bootloader kilidini açtığınız için belki biraz sorun olabilir fakat kolaylıkla kapatılabildiği için bir problem olmaz.Bu işlem orjinal ROM’u kurmak olduğundan Garanti dışı kalmaz.Yani içiniz rahat olsun.
   Teşekkürler,

 7. anlatımda kitkat dosyalarının resmi gözüküyor zaten tarihlerindende belli, android L dosyalarının resimleriyle güncellerseniz daha yararlı olur,

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin