Nokia Markası Artık Yok

Nokia Markası Artık Yok

Nokia Markası Artık Yok

Nokia Markası Artık Yok

2 sene önce Nokia’nın Lumia markası ile WP (windows phone) işletim sitemine geçmesi ile hepimizi şaşırtmıştı.Güçlü kameralara sahip  malzeme kaliteleri yüksek  cihazlar çıkarmasına rağmen işletim sisteminin taze olmasından dolayı kar etmeyi başaramadı.

Giriş seviyesi cihazlar çıkartarak  WP işletim sistemini yaygınlaştırmaya çalıştıysa da henüz gelişmemiş bir işletim sisteminin gelişmiş işletim sistemleri olan İOS ve Android e platformlarına karşı rekabetçi olamadı.

Lumia cihazlarıyla istedikleri satışları elde edemeyen Nokia 1 sene sonra mali sıkıntılar çekmeye başladı.Herkes Nokia dan Android cihaz çıkarmasını beklediği zamanlarda Nokia mali sıkıntılardan ötürü firmanın akıllı cihazlar bölümünü 2.2 milyar doları lisans ve patent haklarına, yaklaşık 5 milyar doları ise cihazlar ve servisler birimine ait olmak üzere toplamda 7.2 milyar dolara Microsoft tarafına satığını açıkladı.

Bu satın alma işleminden sonra WP işletim sistemini kullanan ve işletim sistemini çıkartan tek firma Microsoft kaldığından ötürü diğer firmalarda WP den elini eteğini çekti.Microsoft’un Nokia yı satın almasına rağmen adında bir değişiklik yapmayarak Lumia serisi cihazları ile devam etti.

Geçtiğimiz gün Microsoft resmi duyurusunda  yeni cihazlarında Nokia markasını bırakıp  yerine ” Microsoft Lumia” ile devam edeceklerini açıkladı.Bir süredir Microsoft’un Nokia markasını bırakacağı zaten konuşuluyordu.WP yeni ve bir çok eksikleri olan bir işletim sistemi.

Çok yaygın olmasalar da 3. en büyük mobil işletim sistemi olan WP dünya çapında %5 kullanıma sahip.Arkasında Microsoft gibi dev bir şirket olduğunu düşündüğümüzde WP cihazlarının gelecekte daha da yaygınlaşıp en büyük mobil plartformlar olan İOS ve Android OS a karşı rekabetçi olacağı aşikar.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin