Ana SayfaHaberNvidia,...

Nvidia, 30 Serisi GPU’larda Kare Hızlarını Yüzde 10’a Kadar Artırmaya Başladı

Nvidia, 30 Serisi GPU’larda Kare Hızlarını Yüzde 10’a Kadar Artırmaya Başladı

Nvidia, 30 Serisi GPU’larda Kare Hızlarını Yüzde 10’a Kadar Artırmaya Başladı

Nvidia, 30 Serisi GPU’larda Kare Hızlarını Yüzde 10’a Kadar Artırmaya Başladı

Nvidia, belirli oyunlarda kare hızlarını yüzde 10‘a kadar artırabilen bir PCI Express özelliği olan Yeniden Boyutlandırılabilir BAR için destek sunmaya başladı. Yeni RTX 3060 grafik kartı, belirli CPU‘ların yalnızca 256MB’lık blokları okumakla sınırlı olmak yerine tam grafik çerçevesi arabelleğine erişmesine izin veren Yeniden Boyutlandırılabilir BAR’ı içeren ilk grafik kartıdır. Diğer 30 serisi GPU’lar için destek Mart ayının sonlarında sunulacak.

Bu yeni özelliği kullanmak için doğru CPU, ana kart ve grafik kartına ihtiyacınız olacak ve Nvidia yonga seti desteği sağlamak için hem AMD hem de Intel ile çalışıyor. AMD’nin Zen 3 CPU’ları, Intel’in 10. Nesil işlemcileri ve şirketin yakında çıkacak olan 11. Nesil S yongalarının yanı sıra desteklenmektedir.

AMD’nin Akıllı Erişim Belleği gibi, Nvidia GPU’lardaki Yeniden Boyutlandırılabilir BAR, belirli oyunlarda kare hızlarını yüzde 10’a kadar artırabilir. Artış gerçekten oyuna bağlıdır ve çözünürlük, performansın ne kadar artacağını da etkileyebilir. Nvidia, “Testimizde, bazı başlıkların yüzde birkaç, yüzde 10’a varan oranlarda fayda sağladığını gördük,” diyor. “Ancak, performansta düşüş gören başlıklar da var.”

Nvidia, başlıkları önceden test ediyor ve Yeniden Boyutlandırılabilir BAR’ı yalnızca performansın arttığı yerlerde etkinleştirmek için özel oyun profilleri kullanıyor. Şu anda aşağıdaki oyunlar desteklenmektedir:

  • Assassin’s Creed Valhalla
  • Battlefield V
  • Borderlands 3
  • Forza Horizon 4
  • Dişliler 5
  • Metro Exodus
  • Red Dead Redemption 2
  • Watch Dogs: Legion

Nvidia, 30 serisi GPU’larının geri kalanı için VIOS güncellemelerini yayınladığında Mart sonunda ek oyunlar desteklenecek. Nvidia, tüm Founders Edition 30 serisi kartlar için VBIOS güncellemeleri sağlayacak ve yönetim kurulu ortakları da kendi güncellemelerini yayınlayacak. Ayrıca gerekli CPU desteğini içeren bir anakart güncellemesine ihtiyacınız olacak ve Nvidia, Asus, Asrock, Colourful, Evga, Gigabyte ve MSI’nin tümünün belirli anakartlarda Resizable BAR’ı desteklemeye başladığını söylüyor.

AMD tarafında yeniden boyutlandırılabilir BAR desteği geniş çapta test edildi ve TechSpot, Akıllı Erişim Belleği kullanan bazı oyunların 1440p ve 4K’da yaklaşık yüzde 20 artış sağladı.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin