Ocak ayı Android sürümlerinin kullanım oranları

Ocak ayı Android sürümlerinin kullanım oranları

-

Google’ın yayınladığı Ocak ayı Android sürümlerinin kullanım oranlarına göre uzun bir zamandan sonra Froyo sürümünde bir düşüş, Lolipop ve Marshmallow sürümlerinde bir artış görülebiliyor.

Uzun bir süredir Froyo sürümü 0.2%’deydi. İlk defa Froyo sürümünden %0.1’lik bir düşüşle %0.1’e gerilediğini görüyoruz. Gelecek sene kullanım oranın %0.1’in altına düşmesi ve listeden kalması bekleniyor.

Gingerbread sürümünde %0.3’lük bir düşüş yaşanarak %3.0’dan %2.7’ye gerilemiş. Gingerbread sürümünde düşüşün yavaşladığı görülebiliyor. İlerleyen günlerde bu düşüşün de doyuma ulaştığını göreceğiz.

Ice Cream Sandwich sürümünde %0.2’lik bir düşüşle %2.7’den %2.5’e gerilediği görülüyor. Tabloya baktığımızda Gingerbread sürümünün Ice Cream Sandwich sürümüne olan üstünlüğü bu ay da devam ettiğini görüyoruz.

Jelly Bean sürümünde %0.8’lik bir düşüş yaşanarak 24.7’den 23.9’a gerilemiş. Genel anlamda bütün sürümlerinde düşüş yaşayan Jelly Bean sürümü en fazla düşüşü 4.2.x sürümünde yaşamış.

KitKat sürümü %.06’lık bir düşüş yaşayarak 36.1’den %35.5’e gerilediği görülebiliyor. Tablodaki en büyük kullanım oranı olan KitKat yavaş yavaş yerini Lollipop sürümüne bırakıyor.

Tabloda artış yaşayan Lollipop sürümü %1.5’lik bir artış yaşayarak %32.6’dan %34.1’e ilerlemiş. En büyük artışı sağlana Lollipop sürümü ise 5.1 sürümü olarak görülüyor.

Gelelim Android’in en son sürümü olan Marshmallow’a. Google’ın 5 ay önce tanıttığı Android 6.0 Marshmallow, yavaş yavaş üreticilein üst seviye telefonları ile buluşmaya başladı.

%0.5’lik bir artış yaşayan Marshmallow sürümü %0.7’den %1.2’ye ilerlemiş. İlerleyen günlerde bütün telefon üreticilerinin telefonlarına Marshmallow sürümü vermesi ile bu kullanım oranının çok daha fazla artığını ve Lollipop sürümünde düşüş olacağını söyleyebiliriz.

Geçen ayın (Kasım/Aralık) android kullanım oranlarına bakmak içi yazıya tıklayabilirsiniz.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin