Ana Sayfa Haber ODTÜ'den Göz...

ODTÜ’den Göz Hareketleri ile Oynanan Oyun

Ana Sayfa Haber ODTÜ'den Göz...

ODTÜ’den Göz Hareketleri ile Oynanan Oyun

ODTÜ’den Göz Hareketleri ile Oynanan Oyun

ODTÜ’den Göz Hareketleri ile Oynanan Oyun

Tıp ve Teknoloji alanlarının kesiştiği güzel noktalardan birine daha ODTÜ Bilgisayarlı Öğretim Teknolojileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kürşat Çağıltay ve aynı bölümde Araştırma Görevlisi olan Mehmet Dönmez imza attı ve göz hareketleri ile çalışan bir oyun geliştirdiler.

Kısmi görme engelliler için tasarlanan oyun, göz hareketleri ile çalışıyor ve bir yandan göz egzersizleri ile tedaviyi destekliyor.

Göz tembelliğine ve de çocukların erken yaşta rehabilitasyon sürecinin sağlıklı bir şekilde ölçülmesine çözüm getiren bu oyun aynı zamanda odaklanma problemlerine de formül getirmiş oluyor.ODTÜ'den Göz Hareketleri ile Oynanan Oyun

Göz tembelliği bulunan bir çocuk ile pilot çalışmaları yapılan oyunun faydası testler sonucunda ortaya çıkmış ve hastanın göz tembelliği sorunu çözülmüştür. Klasik göz egzersizlerine nazaran eğlenceli ve de pratik oluşunun oyunun pozitif sonuç verişinde büyük bir etmen olduğunu belirten Çağıltay şu bilgileri de paylaştı: “Sistemi kullanan kişi, bilgisayar ekranı karşısında sabitleme, sıçrama, takip etme, görsel ayırım, merkezi ve çevresel görme gibi kategorilerde farklı oyunlar ile göz egzersizlerini gerçekleştirebilmektedir ve ODTÜ’de geliştirilen bu teknolojik çözüm ile kullanıcının göz hareketlerinden kameralarla alınan veri bilgisayarda işlenmekte, bilgisayar oyununu göz hareketleri ile oynayarak görme egzersizi yaptıran bir sistem oluşturulmaktadır.”

Bu çalışmalar ışığında yılın ortasına doğru genel çapta oyunun kullanıma açılacağı haberi de gecikmemiştir. Umarız teknoloji her zaman bu gibi gereksinimlerin çözümüne ışık tutar ve bizleri katma değer yönünden doyuma ulaştırır.

2 YORUM

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin