Ana SayfaHaberParler,...

Parler, App Store’a Geri Dönüyor

Parler, App Store’a Geri Dönüyor

Parler, App Store’a Geri Dönüyor

Parler, App Store’a Geri Dönüyor

Parler, bazı sınırlamalarla da olsa, Ocak ayında mecbur bırakıldıktan sonra Apple‘ın App Store‘una geri döndü. Washington Post, sosyal ağın iOS uygulamasının büyük ölçüde olduğu gibi (söz verilenden biraz daha geç olsa da) yeniden ortaya çıktığını, ancak şimdi Parler‘in yapay zeka tabanlı denetim sistemi tarafından “nefret” olarak işaretlenen gönderileri gizlediğini bildirdi.

Şirket politika sorumlusu Amy Peikoff, Parler‘in yasal olarak izin verilen “maksimum miktarda” konuşmaya izin verdiğini, ancak Apple ile iyi bir ilişkinin uygulamasının geleceğinin anahtarı olduğunu kabul etti. Parler, yine de Apple‘ı, nefret söylemini görmek için bir tıklama seçeneğine izin vermeye ikna edebileceğini umuyordu.

Apple’dan yorum yapmasını istedik.

Şirket ayrıca yeni bir CEO olan George Farmer‘ın geçici CEO Mark Meckler‘den ayrılma görevini devralacağını duyurdu. Çiftçi, Mart ayından beri COO olarak hizmet veriyor.

Apple, 6 Ocak’taki ABD Kongre Binası isyanının ardından, sosyal medya firmasının “şiddet ve yasadışı faaliyet tehditlerini” engellemek için yeterince şey yapmadığını iddia ederek Parler’ı kovdu. Amazon ve Google da hizmete müdahale ederek, hizmeti Şubat ayına kadar hiçbir şekilde erişilemez hale getirdi. Ve Apple, Parler‘a yasağı engelleyecek bir içerik denetleme planını özetlemesi için nispeten kısa bir bildirimde bulunurken, Parler, ayaklanmaya neden olan aylardır şiddetli gönderiler konusunda uyarılmıştı – site daha katı bir denetleme uygulamak veya başka bir şekilde önlem almak konusunda isteksizdi özgür konuşma ilkelerine atıfta bulunarak.

Ne Amazon ne de Google, bu yazı itibariyle Parler’ı geri yüklememişti.

Nefret söylemini gizlemeye odaklanmak, Kongre Binası’nda şiddete yol açan sorunları mutlaka ele almayacaktır. Apple, App Store içeriğini denetleme arzusu ile siyasi bakış açılarını sansürlemekle suçlanabileceği endişeleri arasında ince bir çizgide yürüyor gibi görünüyor. Sebep ne olursa olsun, aynı anlama geliyor: Parler, büyük bir mobil platforma geri döndü.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin