Parler Pazar Günü Bir Güncelleme Mesajıyla Yeniden Ortaya Çıktı

Parler Pazar Günü Bir Güncelleme Mesajıyla Yeniden Ortaya Çıktı

Parler Pazar Günü Bir Güncelleme Mesajıyla Yeniden Ortaya Çıktı

Parler Pazar Günü Bir Güncelleme Mesajıyla Yeniden Ortaya Çıktı

Sosyal medya platformu Parler geçen hafta internetten neredeyse tamamen silindi, ancak Pazar günü bazı yaşam belirtileri gösterdi. Parler CEO’su John Matze’den, ilk olarak CNN’den Donie O’Sullivan tarafından not edilen bir mesaj, artık sitenin URL’sinde “teknik zorluklar” başlığını gösteren bir resim ve bir mesajla görünüyor.

“Şimdi hepinize, hem sevenler hem de nefret edenler, neden bu platformu başlattığımızı hatırlatmanın tam zamanı gibi görünüyor. Gizliliğin çok önemli olduğuna ve özellikle sosyal medyada ifade özgürlüğünün gerekli olduğuna inanıyoruz, “mesajı okur ve” hepinize yakında tekrar hoş geldiniz. “

Amazon, Parler’ı bu ayın başlarında barındırma platformundan çıkardı ve bir mektupta “başkalarına karşı şiddeti teşvik eden veya kışkırtan içeriği etkili bir şekilde belirleyemeyen ve kaldıramayan bir müşteriye hizmet sağlayamayacağını” söyledi. Parler, 6 Ocak’ta Kongre Binası’na düzenlenen ölümcül saldırıya katılanların saldırıyı planladığı bir site olarak tanımlandı.

Apple, Parler Uygulamasini App Store'dan Kaldirdi

CNN’in belirttiği gibi site, Gab ve 8chan gibi aşırı sağ siteleri de destekleyen bir barındırma şirketi olan Epik tarafından barındırılıyor. Amazon’un askıya alınması, Apple ve Google’ın Parler’ın uygulamasını ilgili uygulama mağazalarından kaldırmasının ardından geldi. Matze, Parler’in avukatlarının bile bağlarını kestiğini söyledi.

Parler, Amazon’u barındırma hizmetini kestiği için dava etti ve bir yanıt olarak Amazon, sitenin kaldırılmasına yol açan, polis memurlarını vurma, Siyahi ve Yahudi insanları öldürme ve suikastlar da dahil olmak üzere sitenin kaldırılmasına neden olan bazı grafik, şiddet içeren tehditleri detaylandırdı.

Parler, 2018’de piyasaya sürüldü ve ABD’de Seçim Günü’nden sonra diğer sosyal platformların moderasyon politikalarını sıkılaştırmasıyla kullanıcı sayısı arttı. Parler’ın daha az katı olan denetim politikaları, birçok yeni kullanıcı için cazipti.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin