Ana Sayfa Haber Qualcomm Quick...

Qualcomm Quick Charge 3.0 Teknolojisi Duyurdu

Ana Sayfa Haber Qualcomm Quick...

Qualcomm Quick Charge 3.0 Teknolojisi Duyurdu

Qualcomm Quick Charge 3.0 Teknolojisi Duyurdu

Qualcomm Quick Charge 3.0 Teknolojisi Duyurdu

Qualcomm’un hızlı şarj teknolojisi yeni nesli Quick Charge 3.0 teknolojisi duyuruldu. Bir çok akıllı telefonda kullanılan Quick Charge teknolojisi Quick Charge 3.0 ile artık çok daha hızlı ve verimli bir şekilde telefon veya tabletleri şarj etmemizi sağlayacak.

Qualcomm’un verdiği değerlere göre standart şarj adaptörlerine göre, Quick Charge 1.0 teknolojisi göre %40 daha hızlı, Quick Charge 2.0 teknolojisi ise %75 daha hızlı şarj edebiliyor.Quick Charge 2.0 ile 30 dakika içerisinde bataryanın yüzde 60’ını şarj edebiliyorduk.

Quick Charge 3.0 ile daha da geliştirilen bu teknoloji Quick Charge 1.0’den 2 kat daha hızlı ve Quick Charge 2.0’den %38 daha verimli çalışabiliyor. Yeni Quick Charge 3.0 teknolojisi ile  30 dakika içerisinde bataryanın yüzde 75’ını şarj edebileceğiz. Telefonların ve bataryanın büyüdüğü bu dönemde hızlı şarj gerçekten çok büyük bir önem arz ediyor.

Her ne kadar bu teknoloji telefonun bataryasını 40 dakika içerisinde %100 yapacak mış gibi görünse de iş aslında öyle değil. Quick Charge’daki mantık telefonun şarjının düşük olduğu acil zamanlarda şarja takıp işimizi görecek kadar bataryayı doldurma mantığına dayanıyor. Belli bir seviyeye geldiğinde şarj hızında biraz düşme olacaktır ama standart şarj adaptörleri gibi şarj da etmeyecektir.

Qualcomm Quick Charge 3.0 Destekli İşlemciler

Quick Charge 3.0’de kullanılan teknolojiye gelecek olursak; Optimum Voltaj için Akıllı Voltaj (INOV) teknoloji ile çalışıyor. INOV  teknolojisi telefondaki bataryanın doluluk oranını sürekli takip edip en gerekli voltajı veriyor. Böyle maximum verimlilik ile telefonun bataryası şarj edilebiliyor.

Ayrıca Quick Charge 3.0 teknoloji dinamik olarak bir mobil cihaza uygun (telefon, tablet, ultrabook) geniş bir voltaj yelpazesine de sahip.Qualcomm’un verdiği değerlere göre Quick Charge 3.0, 3.6V ile 20V arasında 200mV artışlarla istenilen gerilime verebiliyor.

Quick Charge 1.0 ve Quick Charge 2.0 ile geri dönük uyumluluğun olduğunu belirten Qualcomm Quick Charge 3.0 teknolojisinin USB Tip-A, microUSB, USB Type-C veya tescilli konnektörleri ile destekler verdiklerini açıkladı.

Son olarak Quick Charge 3.0 destekli işlemcileri de şöyle sıralayabiliriz; Snapdragon 820, 620, 618, 617 ve 430 olarak belirtilmiş. Şuan için beş tane işlemcide bulunan Quick Charge 3.0 teknoloji gelecek sene çıkacak yeni işlemcilerde de bulunacak.

Ayrıca bu teknolojiyi kullanmak için telefon üreticilerinin hızlı şarj destekli bir adaptör vermesi yada sizin bunu başka bir yerden temin etmeni gerekli. Zira standart adaptörler ile bu hızlara ulaşabilmek mümkün değil.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin