Qualcomm, Snapdragon 8cx ile Diz Üstü Pazarına Giriyor

Qualcomm, Snapdragon 8cx ile Diz Üstü Pazarına Giriyor

Qualcomm, Snapdragon 8cx ile Diz Üstü Pazarına Giriyor

Qualcomm, Snapdragon 8cx ile Diz Üstü Pazarına Giriyor

Qualcomm, geçtiğimiz gün düzenlediği etkinlikte duyurduğu Snapdragon 8cx ile diz üstü bilgisayar ekosistemine resmen giriş yaptı. 7nm üretim geometrisi, düşük enerji tüketimi, hızlı şarj ve fansız yapısı ile bilgisayar deneyimimizi değiştirecek bir platform olacağa benziyor.

İntel’in üretim geometrsinde yaşadığı zorluk ve düşük güç tüketimli mobil yonga setlerindeki başarısızlıklar Microsoft’u Qualcomm ile iş birli yapmaya zorlamaş olacak ki ARM tabanlı bir platformun ilk defa Windows üzerinden çalışırken görüyoruz. “Her zaman açık, Her zaman bağlı” sloganıyla duyurulan Snapdragon 8cx, telefonlarımızdan alışık olduğumuz “anında kullan” deneyimini Windows’a getirmeyi amaçlıyor. 

Yonga setin bulunan Gigabit LTE ile telefonlardaki gibi SIM kartı aracılığıyla yüksek bant genişliğinde (1.2 Gbps/316 Mbps) bağlantı sağlayabiliyor. Wifi 802.11 a/b/g/n/ac/adBluetooth 5.0 ve USB 3.1 bağlatı teknolojilerini barındıran yona seti en yüksek hızlı şarj standardı Quick Charge 4+‘ı destekliyor.

Qualcomm, Snapdragon 8cx ile Diz Üstü Pazarına Giriyor

Aynı anda iki farklı 4K monitöre görüntü aktarabilen platform Hi-Fi ses teknolojisini de destekliyor. 8-çekirdekli Kryo 495 CPU ve Adreno 680 GPU ile bir önce nesil yonga setine göre (SnapDragon 850) 2 kat daha fazla güç ve %60 güç verimliği sunuyor. 4K/120 kare HDR video oynatabilirken ve Yapay zaka motoru ile de daha hızlı bir kullanım sunabiliyor.

Muadillerine göre oldukça güçlü bir platform olan Snapdragon 8cx, Windows işletim sistemi içinde farklı bir çeşitlilik katacağınız söyleyebiliriz. Her an hazır olarak bekleyen, yükse bağlatı birimleri ve enerji verimliliği ile kişisel mobil bilgisayarın yolunu açacak. Yonga setinin ilk son kullanıcı örneklerini 2019’un 3 çeyreğiyle birlikte 2si1 üreticilerinden görebiliriz.  

1 YORUM

  1. Bu ciddi anlamda büyük inovasyon ama düşününce linux tabanı ve çekirdeği yağ gibi akıyorsa windows neden akmasın bu koca windows u telefona sokarlarsa kimse androidin yüzüne bakmaz win10 tüm ceplerin içine girer tabi bu o kadar kolay değil ama önü açık

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin