Rapor: Kuruluşların %97’si Mobil Kötü Amaçlı Yazılım Saldırısıyla Karşılaştı

Rapor: Kuruluşların %97’si Mobil Kötü Amaçlı Yazılım Saldırısıyla Karşılaştı

Rapor: Kuruluşların %97’si Mobil Kötü Amaçlı Yazılım Saldırısıyla Karşılaştı

Rapor: Kuruluşların %97’si Mobil Kötü Amaçlı Yazılım Saldırısıyla Karşılaştı

2020 yılı, siber saldırılarda katlanarak bir artış gördü. Geçmişteki raporlar, pandemi çağındaki siber saldırıların kapsamını detaylandırdı. Şimdi, yeni bir rapor, dünyanın dört bir yanındaki kuruluşların çoğunun 2020‘de mobil kötü amaçlı yazılım saldırılarıyla karşı karşıya olduğunu söylüyor.

Siber güvenlik firması Checkpoint Technologies, 1 Ocak 2020‘den 31 Aralık 2020‘ye kadar dünya çapında 1.800 kuruluştan toplanan verilere dayanan 2021 Mobil Güvenlik Raporunu yayınladı. Rapora göre, geçen yıl çeşitli saldırı vektörlerinden kaynaklanan mobil tehditlerle karşılaşan kuruluşların %97’si. Raporda ayrıca hemen hemen her kuruluşun 2020‘de en az bir mobil kötü amaçlı yazılım saldırısı yaşadığı belirtildi. Bu saldırıların %93‘ü, kullanıcıları virüslü web siteleri veya URL’ler aracılığıyla kötü amaçlı bir yük yüklemeleri için kandırmaya veya kullanıcıları kimlik bilgilerini çalmaya çalışan bir cihaz ağından kaynaklandı.

Raporda ayrıca, kuruluşların yaklaşık %46‘sının en az bir çalışanın 2020‘de kuruluşlarının ağlarını ve verilerini tehdit eden kötü amaçlı bir mobil uygulamayı indirdiği belirtildi. Rapor ayrıca dünyadaki mobil cihazların en az %40‘ının doğası gereği siber saldırılara karşı savunmasız olduğunu gösterdi. yonga setlerindeki kusurlar nedeniyle ve acil yamaya ihtiyaç duyuyor.

Bu sayılar sizi yeterince korkutmadıysa, fazlası da var. Check Point, 2020 yılında, kullanıcıların mobil bankacılık kimlik bilgilerinin çalınma riskiyle karşı karşıya olduğu bankacılık etkinliğinde %15 artış tespit etti. Tehdit aktörleri, Mobil Uzaktan Erişim Truva Atları (MRAT’lar), bankacılık truva atları ve birinci sınıf çeviriciler dahil olmak üzere mobil kötü amaçlı yazılımları yayıyor ve genellikle kötü amaçlı yazılımı COVID-19 ile ilgili bilgiler sunduğunu iddia eden uygulamalarda saklıyor. Rapor ayrıca, Bireylerin cep telefonlarının, İran’ın Rampant Kitten’ın kullanıcıları gözetlemesi ve hassas verileri çalması gibi çeşitli APT grupları için çok çekici bir hedef olduğunu ortaya çıkardı.

Aynı yıl CheckPoint, tehdit aktörlerinin büyük bir uluslararası şirketin Mobil Cihaz Yönetimi (MDM) sistemini kullanarak yönetilen mobil cihazlarının %75‘inden fazlasına kötü amaçlı yazılım dağıtmak için kullandığı yeni ve oldukça önemli bir saldırı keşfetti. kuruluş içinde mobil cihazların nasıl kullanıldığını kontrol etmeyi amaçlamaktadır.

“… ufukta daha karmaşık tehditler var. Siber suçlular, cep telefonlarına artan bağımlılığımızdan yararlanmak için tekniklerini geliştirmeye ve uyarlamaya devam ediyor. Check Point Software‘deki VP Tehdit Önleme VP Neatsun Ziv vesilesiyle yaptığı açıklamada, işletmelerin cihazları günümüzün gelişmiş siber tehditlerinden sorunsuz bir şekilde koruyan mobil güvenlik çözümlerini benimsemeleri gerekiyor ve kullanıcılar, risklerini en aza indirmek için yalnızca resmi uygulama mağazalarının uygulamalarını kullanmaya dikkat etmelidir ”dedi. .

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin