Ana SayfaHaberSamsung...

Samsung 2. Nesil 14-nm teknolojisinde seri üretime geçtiklerini duyurdu

Samsung 2. Nesil 14-nm teknolojisinde seri üretime geçtiklerini duyurdu

Samsung 2. Nesil 14-nm teknolojisinde seri üretime geçtiklerini duyurdu

Samsung 2. Nesil 14-nm teknolojisinde seri üretime geçtiklerini duyurdu

Gelişmiş yarı iletken teknolojileri ile mobil pazarda lider olan Samsung 2. Nesil 14-nm teknolojisinde seri üretime geçtiklerini kendi blog sitesi üzerinden duyurdu.

Samsung bugüne kadar ürettiği bütün 14-nm Fin-Fet işlemcilerde LPE (Low-Power Early) üretim teknolojisi kullanıyordu. Fin-Fet işlemcilerin ilk geliştirilmiş versiyonu olan LPE ile Sasmung Exynos 7420 yonga seti ile rakiplerine hem güç tüketimi hemde performans olarak fark atmıştı.

2. Nesil 14-nm LPP Low-Power Plus) üretim teknolojisine geçen Samsung LPE’ye göre %15 performans artışı ve %15 daha fazla enerji tasarrufu vadediyor. LPP (Low-Power Plus) ile aynı alana daha fazla transistörü sığdırabilen Samsung yeni nesil üretim teknolojisi ilk olarak Exynos 8 ve Qualcomm tarafından kullanılacağını da duyurdu.

Qualcomm’un en güçlü üst seviye işlemcisi olan SnapDragon 820’de LPP (Low-Power Plus) üretim teknolojisinin kullanacağını belirten Samsung, Qualcomm ile anlaştıklarının sinyallerini verdi.

Böylece SnapDragon 820 ile gördüğümüz yüksek skorların LPP (Low-Power Plus) ile çok daha fazla olacağını ve çok daha az enerji harcayacağını söyleyebiliriz. Arka plandaki anlaşmalar henüz bilmese de Samsung, ilk SnapDragon 820 işlemcilerini kendi cihazlarına tahsis edip mobil pazarında ön plana çıkabilir.

2016 yılında Snapdragon 820, Exynos 8890 ve Apple A10 işlemcilerinin rekabetini şahit olacağız. Yeni üretim teknolojileri ile birlikte Samsung’un eli diğer bir işlemci üreticisi olan TSMC’ye karşı oldukça güçlü.

Geçtiğimiz yıl Apple iPhone 6s’ler de kullanılan A9 işlemcisini tedarik sıkıntısında dolayı hem 14-nm üretim teknolojili Samsung’a hem de 16-nm üretim teknolojili TSMC’ye ürettirmişti.

Her iki işlemci arasında ufak performans farklarının olamasına rağmen Apple’ın telefonlarının kutusunda hangi işlemci olduğunu belirtmemesi kullanıcıların tepkisini çekmişti.

Bu sene de tedarik sıkıntısı yaşanırsa Apple işlemciler arasındaki performans farkına nasıl bir çözüm getireceği merek ediliyor.

Samsung yarı iletken teknolojileri üzerine yaptığı yatırımların meyvesini topluyor. 2016 yılının hem işlemci üretimi hemde telefon teknolojileri olarak Samsung’un yılı olması bekleniyor.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin