Ana Sayfa Haber Samsung AMOLED...

Samsung AMOLED Ekran Pazarında %95.8 İle Lider

Ana Sayfa Haber Samsung AMOLED...

Samsung AMOLED Ekran Pazarında %95.8 İle Lider

Samsung AMOLED Ekran Pazarında %95.8 İle Lider

Samsung AMOLED Ekran Pazarında %95.8 İle Lider

IHS tarafından açıklanan rapora göre Samsung AMOLED Ekran Pazarında %95.8 Pay İle Liderlik koltuğunda oturuyor. 

Apple’ın 2018’de yeni iPhone modellerinda AMOLED ekran kullanacağı konuşulurken açıklanan son rapora göre tedarikçi firmanın Samsung olacağı anlaşılıyor.

AMOLED ekranlara ilgi her geçen gün artıyor. Açıklanan verilere göre AMOLED ekranların sevkiyatı 2015’in 2. çeyreğine göre %35 artış göstermiş.

2015’in 3. çeyreğinde 79 milyon ekran sevkiyatı yapılan AMOLED ekranl geçen yıla göre 2 kat daha fazla pazar payına ulaşmış.

AMOLED ekranlar diğer Mobil ekranlara göre 2015’in 3. çeyreğinde 18% pazar payına ulaşmış. Bu payın en büyük kısmı ise AMOLED ekranları ilk olarak telefonlarda kullanan ve gelişiminde ön ayak olan %95.8 ile Samsung’un elinde.

Dünya genelinde mobil ekran üretiminde Samsung %38.5 ile liderken, JDI (Japon Display) %17 ve LG %13.8 ile oldukça rekabetçi.

AMOLED ekra ile IPS (LDC) ekranların farkını biraz anlatacak olursak. AMOLED ekranlarda her piksel ayrı ayrı aydınlatıldığı için siyah derinliği, renk canlılığı ve güç tasarrufu noktasında diğer ekranlardan çok daha iyi sonuçlar veriyor.

IPS ekranlarda ise panel tamamıyla aydınlatıldığı için siyahlar derin olamıyor ve AMOLED ekranlara göre çok hada fazla enerji tüketiyor. AMOLED ekranların çıktığı ilk yıllarda bir çok sorunu olduğu için genel olarak IPS ekranlar tercih ediliyordu.

Ancak Samsung AMOLED işinden vazgeçmeyerek kendi telefonlarına kullanarak çok daha iyi bir seviyeye getirdi. Artık IPS ekranlar kadar parlak ve beyaz dengesi iyi olan AMOLED ekranları görmeye başladık.

En sonra Galaxy S6 ile Samsung, AMOLED ekranların IPS ekranları geçtiğini gözler önüne sermişti. Öyle zannediyorum ki 2016 yılında diğer firmalarında telefonlarında AMOLED ekran kullanacak, 2017 yılında ise bir çok firma yüksek verimlilik için AMOLED ekranı tercih edecek.

Genel tablu bu şekildeyken 2018 yılında Apple’ın iPhone modellerinde AMOLED ekran kullanacağı ön görüsü de oldukça isabetli olduğunu da belirtelim.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin