Siber Suçlular, Özel Verileri Paylaşmak İçin Telegram’ı Kullanıyor

Siber Suçlular, Özel Verileri Paylaşmak İçin Telegram’ı Kullanıyor

Siber Suçlular, Özel Verileri Paylaşmak İçin Telegram’ı Kullanıyor

Siber Suçlular, Özel Verileri Paylaşmak İçin Telegram’ı Kullanıyor

Siber suçluların karanlık ağa yeni bir alternatifi var Telegram. Siber güvenlik araştırmacıları tarafından mesajlaşma platformuna yönelik bir araştırma, milyonlarca insanın özel verilerinin, binlerce üyesi olan gruplarda ve kanallarda açıkça paylaşıldığını ortaya çıkardı. Raporlara göre, vpnMentor araştırmacıları, siber suçluların “milyonlarca insanı benzeri görülmemiş düzeyde çevrimiçi dolandırıcılık, bilgisayar korsanlığı ve saldırıya maruz bırakabilecek” büyük veri sızıntılarını “paylaşmak ve tartışmak” için Telegram‘ı kullandığını keşfetti.

NortonLifeLock tarafından yürütülen bir başka araştırma, Telegram‘da Covid-19 aşılarından, kişisel verilerden, korsan yazılımlardan sahte kimliklere kadar her şeyin satılık olduğu “gelişen bir yasa dışı pazaryeri” olduğuna dair kanıt buldu. vpnMentor tarafından yapılan araştırma, kötü aktörler ve kendileri arasındaki bu “yasadışı alışverişlere” ilk elden tanık olmak için ekiplerinin Telegram‘daki birkaç siber suç odaklı grup ve kanala katılmasını sağladı. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, bilgisayar korsanlarının bazıları 10.000’den fazla üyesi olan “kanallarda açık bir şekilde veri dökümleri yayınladığını” buldular. Bu “vicdansız kullanıcılar” da bu veri dökümlerinin nasıl istismar edilebileceğini tartışmaktan çekinmiyor.

Geleneksel olarak, bunlar gibi veri dökümleri genellikle karanlık ağ üzerinden değiş tokuş edilir. Bu borsaları Telegram‘a taşımanın “üyelerinin mahremiyetini korumak” gibi avantajları var. Ayrıca, Telegram‘ın karanlık ağa kıyasla giriş için daha düşük bir engeli vardır ve bu mesajlaşma platformu, siber suçluların normal web üzerinde çalışma şeklini tehdit edebilecek Dağıtılmış Hizmet Reddi (DDoS) saldırılarına, web yayından kaldırmalarına karşı da bağışıktır.

Bir düzeltme var mı? VpnMentor raporu, Telegram‘ın bilgisayar korsanlığı ile ilgili grupları kaldırmak için “sınırlı adımlar” attığından bahsetti, ancak bu pek bir fark yaratmadı.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin