Ana Sayfa Haber Sıvı Ekranlı...

Sıvı Ekranlı Elektro Mekanik Saat Rhei

Ana Sayfa Haber Sıvı Ekranlı...

Sıvı Ekranlı Elektro Mekanik Saat Rhei

Sıvı Ekranlı Elektro Mekanik Saat Rhei

Sıvı Ekranlı Elektro Mekanik Saat Rhei

Rus bir girişimci tarafından tasarlanan Sıvı Ekranlı Elektro Mekanik Saat Rhei oldukça farklı ve şık bir tasarıma sahip.

Sıvı Ekranlı Elektro Mekanik Saat Rhei

Rhei için; Dijital saatin, mekanik ve manyetik etki ile yorumlanması diyebiliriz. Bir kaç senedir görmeye alışık olduğumuz manyetik akışkanı (Ferro Fluid) gerçekten çok  yaratıcı bir alanda kullanıldığını görüyoruz.

Rhei aynı dijital saatlerde olduğu gibi bir göstergeye sahip. Cihazın içinde bulunan mıknatıs grupları 7 segment display mantığında çalışıyor. Rakam değiştiğinde belli mıknatıs grupları uzaklaşıyor, belli mıknatıs grupları ise ekrana yaklaşarak manyetik akışkanı çekiyor.

Bu sayede ekranda hareketli bir saat görüyoruz.Sıvı içerisinde bulunan manyetik akışkan 4 ayrı odacık içerisinde.Bu odacıkların ikisi saat, ikisi ise dakika için ayrılmış.

Sıvı Ekranlı Elektro Mekanik Saat Rhei_2, Rus bir girişimci tarafından tasarlanan Sıvı Ekranlı Elektro Mekanik Saat Rhei oldukça farklı ve şık bir tasarıma sahip. Rhei için; Dijital saatin, mekanik ve manyetik etki ile yorumlanması diyebiliriz. Bir kaç senedir görmeye alışık olduğumuz manyetik akışkanı (Ferro Fluid) gerçekten çok yaratıcı bir alanda kullanıldığını görüyoruz. Rhei aynı dijital saatlerde olduğu gibi bir göstergeye sahip. Cihazın içinde bulunan mıknatıs grupları 7 segment display mantığında çalışıyor. Rakam değiştiğinde belli mıknatıs grupları uzaklaşıyor, belli mıknatıs grupları ise ekrana yaklaşarak manyetik akışkanı çekiyor. Bu sayede ekranda hareketli bir saat görüyoruz.Sıvı içerisinde bulunan manyetik akışkan 4 ayrı odacık içerisinde.Bu odacıkların ikisi saat, ikisi ise dakika için ayrılmış.

Odacıkların birbirinden ayrı olması ile de manyetik akışkanın bir arada toplanmasının çnüne geçilmiş. Saat ve dakikayı ayıran sabit 2 nokta bulunuyor. Keşke bu noktalar da manyetik akışkan ile yapılmış olsaydı, çok daha güzel görünürdü.

Ayrıca Rhei’de akışkanlar hareket ettiği için rakamlar ara sıra bölünüyor.Bu saate farklı bir hava katmış ancak hareket çok fazla olduğu için rakamların bölünmesi çok iyi olmamış. Hareket daha az olsaymış çok daha iyi olabilirmiş.

Aşağıdaki video da sizde Sıvı Ekranlı Elektro Mekanik Saat Rhei’nin yapılış aşamalarını, çalışma mantığını ve tasarımına daha yakından bakabilirsiniz.Ayrıca Buraya tıklayarak Rhei’nin sitesine giderek daha fazla bildi edinebilirsiniz.

1 YORUM

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin