Sızdırılan iOS 11 GM ile iPhone 8’in Özellikleri Ortaya Çıktı

Sızdırılan iOS 11 GM ile iPhone 8’in Özellikleri Ortaya Çıktı

Sızdırılan iOS 11 GM ile iPhone 8’in Özellikleri Ortaya Çıktı

Sızdırılan iOS 11 GM ile iPhone 8’in Özellikleri Ortaya Çıktı

Apple’ın yeni jenerasyon iPhone’unu tanıtmasına günler kala iOS 11’in final betası iOS 11 GM (Golden Master) sürümü sızdı. 9to5Mac sitesi tarafından yapılan sızıntılarla iPhone 8’e ait olması planlanan çok önemli yazılımsal ve tasarımsal detaylar da ortaya çıktı.

Ekran

iOS 11 GM yazılımından ulaşılan bilgilere göre yeni iPhone, 1125×2436 piksel çözünürlüğünde True Tone Display beyaz dengeleme özelliğine sahip OLED panele sahip olacak. Daha parlak ve daha canlı renkler verebilen panelde TTD özelliği ile AMOLED ekran kronik sorunu olan sarıya çalan beyaz sorunu görülmeyecek. (Ekranın kasa içindeki oranını ve yerleşimini aşağıdaki görsellerde inceleyebilirsiniz.)

Face ID

Parmak izi okuyucunun yerini alacak olan yüz tanıma teknolojisi (Face ID), telefonda güvenliği arttıran bir unsur olacağı gibi aynı zamanda Animojilerin yüz hareketlerini simule etmekte de kullanılacak. (Aşağıdaki görselde Face ID’ye yüz ekleme işleminin nasıl olacağını görebilirsiniz.)

Animoji

Hareketli emoji olarak özetleyebileceğimiz Animojiler, Face ID teknolojisinden yararlanılarak yüz ve kafa hareketlerinize göre emojinize canlılık kazandırmanızı sağlıyor. Yeni iPhonelarla birlikte iMessage üzerinden kullanılacak bu özelliğin yazılı iletişimi daha kişiye özgü ve anlaşılır kılması hedefleniyor.

Sanal Home Butonu

Parmak izi okuyuculu Home butonunun kaldırılmasıyla birlikte bu işlevi gören sanal bir buton ekleniyor. Ana menüye dönüş ve çoklu uygulamaları açmak için kullanılacağı düşünülen sanal buton, TouchID (basınca duyarlı ekran) ile daha işlevsel özelliklere sahip olacağı düşünülüyor.

iOS 11 GM Diğer Özellikler

Kamera arayüzüne Portrait Lighting adlı yeni bir portre modu eklenmiş. Farklı ışık efektlerini simüle eden bu özellik derinlik efektini çok daha iyi bir şekilde uygulayabiliyor. Yeni Video kayıt çözünürlüğü eklenen iPhone’da artık 4K çözünürlüğünde 60 FPS ve 24 FPS, 1080p çözünürlüğünde de 240 FPS (ağır çekim) video kaydı yapılabilecek.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin