Snapdragon 810 İşlemci Özellikleri

Snapdragon 810 İşlemci Özellikleri

Snapdragon 810 İşlemci Özellikleri

Snapdragon 810 İşlemci Özellikleri

64 bit olan işlemci 20 nm teknolojisi ile üretilmiş.Yüksek çözünürlükte video işlemek için HEVC (H265) Encode ve Decode desteği ile geliyor.64 bit ile kazanılan daha fazla register (yazmaç) ile performansta ciddi bir artış sağlayacak.20 nm üretim teknolojisi ile de daha küçük (zar alanı) ve daha fazla transistörlü bir yapıda olacak.Bu sayede performansta %20 kadar artış sağlanacağı açıklanmış.

Snapdragon 810 İşlemcisinin en önemli özelliği HEVC (H265) Encode (kodlama) ve Decode (çözme) destekliyor olması.Zaten H265 çözme (decode) işini yaparak 4k video oynatabilen işlemci,H265 kodlama (Encode) desteğine kavuşarak 4K videoları çektikten sonra herhangi bir kayıp yaşamadan sıkıştırmamıza olacak sağlayacak.

Android telefonlarda kullanılan 4K video çekme özelliği çözünürlüğün yüksek olmasından dolayı oldukça fazla yer kaplıyorlardı.Öreneğin 1 dakikalık bir video duruma göre 50 Mb’lık bir alan kaplayabiliyordu.Qualcomm bu özellik ile bir ilki gerçekleştirerek mobil işlemcilerde 4K video kodlama özelliğini kazandırdı.

Toplam 8 çekirdekli olan işlemcinin 4 çekirdeği Cortex™ A57, 4 çekirdeği Cortex A53 şeklinde iki ayrı yapıda.Her iki grupta ARMv8-A mimarisi ile dizayn edilmiş olup 64-bit desteğine sahip.810 işlemcisi, Qualcomm ürettiği diğer snapdragon işlemcilerinden farklı olarak çekirdekler birbirinden asenkron olarak değil, senkron olarak çalışıyor.

Her gruptaki çekirdekler birbirleri aralarında aynı frekanslarda (senkron) çalışıyor olsa da 2 grup birbiriyle asenkron (birbirinden bağımsız) olarak çalışabiliyor.Qualcomm’un uzun yıllardır çekirdeklerin asenkron olarak çalışmasının en iyi olduğunu söylemesine karşı böyle bir işlemci çıkarmasının nedenin ilerleyen zamanda göreceğiz.

Yeni ARM mimarisi ile gelen işlemci 4 GB LPDDR4, 1600 MHz  RAM desteğine sahip.Adreno 430 GPU ile birlikte gelen işlemci, OpenGL ES 3.1, DX11.2, eMMC 5.0 gibi bir çok desteği mevcut.

DDR4 RAM ler ile daha hızlı veri alışverişi (1600 MHz) ile performansta ciddi bir artış sağlanacağı düşünülüyor.DDR4 RAM’lerin düşük güç tüketimi ile pil tarafında da bir takım kazanımlar sağlanabilecek.64 bit desteği sayesinde de 4 GB’a kadar RAM desteğine kavuşan işlemci ile ilerleyen günlerde yüksek bellekli kapasiteli telefonlar göreceğiz.

Snapdragon 810 İşlemci Özellikleri

Adreno 430 GPU, Qualcomm’un yaptığı açıklamaya göre Adrono 420’den %30, Adreno 330’dan ise %80’e varan performans artışı sağlayacak.

İşlemcinin diğer bir özelliği ise 2 adet 4K ekrana görüntü verebiliyor olması.Yani telefonun ekranı ve diğer ekran 4K olursa 30 Hz hızında görüntü gönderebilecek.Telefonun ekranı 2K olursa, telefonun ekranı 60 Hz hızında , diğer ekran 4K ise 30 Hz hızında görüntü gönderebilecek…

Snapdragon 810 İşlemci ile gelen Quick Charge™ v.2.0 ile birlikte yeni kablosuz şarjı teknolojisini bir adım ileriye taşıyor.

Gittikçe büyüyen batarya kapasiteleri ile şarj sürelerinin uzamasından dolayı Qualcomm, kendi geliştirdiği hızlı şarj teknolojisinin 2. versiyonunu yeni işlemcilerinde kullanmış.

Qualcomm’un geliştirdiği ve kablosuz şarj etmeye yarayan yeni WiPower desteği de mevcut.Yeni kablosuz şarj teknolojisi WiPower ile kablosuz olarak 3 Ampere kadar şarj desteği verilmiş.Özellikle günlük hayatta kablosuz şarjın dezavantajı olan çok yavaş şarj etme meselesine Amperi arttırarak çözüm bulmuşlar gibi.

Son olarak işlemci CAT7 modemi ile LTE 300 Mbps hızlara kadar veri alış verişine destek veriyor.Bu alt yapı Güney Kore dışında kullanılmadığından diğer ülkeler bu destekten yararlanılamayacak.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin