SnapDragon 820 ile Yeni LTE ve Wi-Fi Teknolojileri Geliyor

SnapDragon 820 ile Yeni LTE ve Wi-Fi Teknolojileri Geliyor

SnapDragon 820 ile Yeni LTE ve Wi-Fi Teknolojileri Geliyor

SnapDragon 820 ile Yeni LTE ve Wi-Fi Teknolojileri Geliyor

SnapDragon 820 ile Yeni LTE ve Wi-Fi Teknolojileri Geliyor, SnapDragon 820 ile Yeni LTE ve Wi-Fi, SnapDragon 820 ile Yeni LTE ve Wi-Fi Teknolojileri, SnapDragon 820 ile Yeni LTE ve Wi-Fi Teknolojileri görücüye çıktı

Qualcomm’un en güç mobil işlemci olan SnapDragon 820 ile Yeni LTE ve Wi-Fi Teknolojileri Geliyor. 4-çekirdekli olan işlemci kendi içerisinde bir çok yeni teknolojiye ve yeni özelliklere sahip olacak.

Bir çok açıdan özel olan SnapDragon 820 mobil işlemcisi X12 LTE adını verdiği bir LTE teknolojisi ile geliyor. LTE CAT 12 Download ve  LTE CAT 13 uplink teknolojilerine sahip olan X12 LTE Teorik olarak 600 Mbps download150 Mbps upload yapabiliyor.

Bulut depolama çağın olduğumuzu söyleyen Qualcomm X12 LTE sayesinde çok daha hızlı verileri yedekleme yapabileceğimize ve bulut üzerinde verilerimize çok daha hızlı bir şekilde ulaşabileceğimizi vurguluyor. Ayrıca Telefonların 4K video çekme özelliğinin yaygınlaşması ve 4K-2K ekran çözünürlüklerinin gelmesi ile 4K videoları çok daha hızlı bir şekilde stream edebileceğimizi tanıtım videolarıyla da gösteriyor.

LTE-U adını verdiği ve 2013 yılından beri üzerinde çalıştıkları teknolojiye de SnapDragon 820 ile birlikte duyurdu. Bu teknoloji temel olarak hava alanı, futbol statları, alış-veriş merkezleri gibi kalabalık yerlerde çok daha iyi veri transferi sağlamaya yönelik olduğunu söyleyebiliriz.

Veri transferini gücünü nasıl arttırıldığından biraz bahseden olursak; X12 LTE modemde bulunan 3 adet download ve 2 adet upload hücre kuleleri ile yapıyor. Bu hücre kuleler baz istasyonundan yayılan bir kaç Frekansa (900 MHZ ve 1800 MHz vb.) aynı anda bağlanarak çok daha fazla veri çekebiliyor veya veri gönderebiliyor. Bu sayede diğer modemlere göre 2-3 kata kadar daha iyi veri transferi sağlanabiliyor.

Wi-Fi tarafından da akıllı arama özelliği getiren Qualcomm, LTE-Wi-Fi anlaşmasını iyileştirerek internetten hiç kopmamamızı sağlamış.Bunun şöyle anlatabiliriz; diyelim sık gittiğiniz bir cafe’ye gittiniz yada önünden geçtiniz. Wi-Fi önceden o ağa bağlanmış iseniz ağa bağlanır. Ama o ağda interneti kaliteli bir şekilde verebiliyor mu? Yada gerçekte internet var mı?

Bu teknoloji de burada devreye giriyor. Wi-Fi önceden bağlandığı ağı kontrol ediyor, internet yeterli olup olmadığı ölçerek ağa bağlanıyor veya bağlanmıyor.Ayrıca LTE’den Wi-Fi’ye geçerken herhangi bir bağlantı kopması falan da yaşanmıyor. Bağlantı zayıfladığında ise yine bağlantı kopmadan LTE’ye geçebiliyor.

Ayrıca 802.11ad standardı ile multi-gigabit hızlarını destek getirilerek Wi-Fi’nin gücü ve veri transfer hızı arttırılmış.Qualcomm’un dediğine göre 4K videoyu (2 ayrı Wi-Fi’yi birbirine bağlayarak) video akışı etkilenmeden, kayıpsız bir şekilde Televizyona yansıtılabilecek.

Son olarak SnapDragon 820’nin diğer donanımsal özelliklerini kısaca anlatalım: Adreno 430’a göre güçü %40 arttırılım yeni Adreno 530 GPU, Yeni Hexagon 680 DSP (görüntü ve sinyal işlemcisi) ile çekil fotoğrafların iyileştirmesi, ses aktarım kalitesinin artması gibi ses ve görüntü ile ilgili bir çok irili ufaklı güncelleme, Yeni tasarlanmış Kryo CPUSnapdragon akıllı koruma uygulaması ile yazılı-donanım arasındaki düzenliği arttırma.

SnapDragon 820’ile ilgili daha detaylı bilgiyi bütün özellikler tamamen açıklandığından ayrıntılı olarak sitemizin SnapDragon İşlemcileri kısmından bulabilirsiniz.

 

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin