Sony Xperia C5 Ultra için Android 5.1 güncellemesi başladı

Sony Xperia C5 Ultra için Android 5.1 güncellemesi başladı

Sony Xperia C5 Ultra için Android 5.1 güncellemesi başladı

Sony Xperia C5 Ultra için Android 5.1 güncellemesi başladı

Geçtiğimiz yıl Sony, Xperia C4 ve C5 Ultra dahil olmak üzre bir kaç telefonunun direkt 6.0 alacağını açıklamıştı. Bugün ise Sony Xperia C5 Ultra için Android 5.1 güncellemesinin dağıtılmaya başladıklarını açıkladılar.

İki gün önce Sony Xperia C4 için Android 5.1 güncellemesinin başladığını bildiren Sony bizi oldukça şaşırtmıştı. Bugün gelen yayınladıkları Sony Xperia C5 Ultra için Android 5.1 güncellemesi ile ilgili açıklaması ile bizi bir kere daha şaşırttı.

Sony Xperia C5 Ultra için Android 5.1 güncellemesi başladı_1Sony’den kendi bildirisinin yalanlayan açıklamaların gelmesi arka planda bazı sıkıntıların yaşandığını düşündürüyor. Zira Sony tarafından orta, orta/üst olarak nitelendirdiğimiz telefonların 5.0’dan Android 6.0’a direkt güncelleneceği ve bu sayede Android 6.0’ın çok daha erken bir tarihte bu cihazlarla buluşup daha kararlı çalışacağı söyleniyordu.

Görünen o ki Sony Android 6.0 tarafından bazı sıkıntılar ve gecikmeler yaşamış olacak ki bu cihazları bir bir Android 5.1’a güncellemeye başladı.

Verilen bilgiye göre Sony Xperia C5 Ultra’nın bütün varyantları Android 5.1 güncellemesi alacak. C5 Ultra (E5553, E5506) modelleri 29.1.A.0.87 yapı numarasına, C5 Ultra Dual modelleri (E5533, E5563) ise 29.1.B.0.87 yapı numarası ile güncellemeceği belirtilmiş.

OTA ile dağıtımı bir kaç gün içerisinde global olarak dağıtılmaya başlanacak. Umarız Sony bu güncellemesi ile Android 6.0 gecikmesinden değil de geçecek bu süre zarfında kullanıcıları mağdur etmemek adına Android 5.1’ı veriyordur.

8 YORUM

  • Oyunların teklemesi/takılması genel olarak GPU’dan kaynaklı bir durum. İşlemciler oyunları kaldırabilir bir seviyede ama GPU tarafı güçsüz olursa o zaman oyunlarda teklemeler görülebiliyor. Ancak bu bir tek donanımla değil yazılım optimizasyonuylada alakalı bir durum.

   Eğer telefon üreticisi yazılımı yeterince optimize etmezse oyunlar sorun yaşanabilir. Ayırca çok fazla bilinmeyen bir işlemci kullanılıyorsa da oyuna yapan firma o işlemci için yeterli optimizasyonları yapmadığı için takılma olabilir.

   Yani bir çok sebebi var ancak asıl sebep GPU’dan kaynaklı diyebiliriz.

  • Telefon üreticiler maliyeti düşürmek için daha farklı işlemci modellerini tercih edebiliyor. MediaTek işlemciler genel olarak uygun fiyatlı ve iyi diyebileceğimiz bir performans veren işlemcilerdir.

   Üreticilerde telefonu biraz daha uygun yapabilmek için Exynos işlemcilerini tercih ediyor. Diğer işlemcilerden çok büyük farklılıkları yok. Yine modeline göre performans farkları falan olacaktır ancak MediaTek işlemciler de en az SnapDragon işlemciler kadar iyidir.

   Belki ısı üretimi ve işlemcilerden kaynaklı güncelleme gecikmesi yaşanabilir.

    • Bir telefonun donanımı o telefonun sadece yapabilirliğini gösterir. Ancak yazılım iyi değilse ve telefon üreticisi o işlemciden çok fazla faydalanamıyorsa suç üreticinindir.

     Ancak dediğim gibi işlemci modellerine göre donanımın gücü değişir. MediaTek’in de oldukça başarılı ve alanında fark yaratan işlemcileri mevcut.

     Benim aldığım kıstas yüksek grafik ve işlem gücü gerektiren oyunlardan ziyade genel kullanım deneyiminde bazı işlemci modelleri biraz fazla ısınıyor.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin