SpaceX’in Değeri Katlanarak Artmaya Devam Ediyor

SpaceX’in Değeri Katlanarak Artmaya Devam Ediyor

SpaceX’in Değeri Katlanarak Artmaya Devam Ediyor

SpaceX’in Değeri Katlanarak Artmaya Devam Ediyor

Ellon Musk’ın sahip olduğu, Mars projesini geliştirdiği şirketi SpaceX’in değeri katlanarak artmaya devam ediyor. 21.2 milyar değerine ulaşan şirket, dünyanın en değerli 5 özel teknoloji şirketi arasına girdi.

Uzay araştırmaları, Marsa seyahat ve uzay madenciliği projeleri ile bilinen SpaceX, 21.2 milyar dolarlık değeri ile dünyanın en değerli 4. özel şirketi oldu. Ellon Musk tarafından 2002 yılında kurulan şirket özellikle son bir senedir Mars projesi ile gündemden hiç düşmüyordu.

Geçtiğimiz günlerde 351 milyon dolar yatırım alan şirket bu yatırımın ardından değerini 21.2 milyar dolara çıkararak dünyanın en değerli 5 özel teknoloji şirketi arasına girmiş oldu. İlk beş şirket arasında Uber (69.8 milyar dolar), Airbnb (31 milyar dolar), Palantir (21.3 milyar dolar) SpaceX (21.2 milyar dolar) ve WeWork (20.8 milyar dolar) takip ediyor.

Mars için tekrar kullanılabilir roketleri çok farklı bir yol çizen SpaceX, uzayla ilgilenen rakip firmalardan kolaylıkla sıyrılarak farklı bir geleceğe kapıyı aralamayı başardı. Başta NASA ve ABD ordusu olmak üzere birçok uydu ve uzay şirketi ile yeni anlaşmalara imza atan şirket artık her hafta uzay görevlerine çıkıyor.

Projeleri ve gelecek vadeden vizyonuyla günümüzün Tony Stark’ı olarak görülen Ellon Musk, uzay madenciliği, uzay seyahatleri, marsa koloni kurmak ve yaşanabilir bir alternatif dünya haline getirmek gibi çok büyük hedeflere sahip. Her ne kadar bu projelerin gerçekleşmesi için uzun bir zamana ihtiyaç olsa da yakın bir zamanda sivil olarak uzaya seyahati yaptırmaya başladığını göreceğiz.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin