Ana SayfaHaberSpaceX'in...

SpaceX’in İlk Özel Uçuşu 29 Yaşındaki Bir Amerikalıyı Yörüngeye Sokacak

SpaceX’in İlk Özel Uçuşu 29 Yaşındaki Bir Amerikalıyı Yörüngeye Sokacak

SpaceX’in İlk Özel Uçuşu 29 Yaşındaki Bir Amerikalıyı Yörüngeye Sokacak

SpaceX’in İlk Özel Uçuşu 29 Yaşındaki Bir Amerikalıyı Yörüngeye Sokacak

SpaceX geçtiğimiz günlerde Crew Dragon kapsülünde dört sivili yörüngeye göndereceğini duyurdu ve ilk kez tek bir profesyonel astronotu olmayan bir mürettebat uzaya uçacaktı. NY Times’ın bildirdiğine göre, bu özel vatandaşlardan biri 29 yaşındaki Hayley Arceneaux olacak ve şimdiye kadarki en genç Amerikalı olacak.

Gezi, SpaceX’ten ilk ticari astronot roket fırlatmasını satın alan milyarder Jared Isaacman sayesinde gerçekleşti. Inspiration 4 görevinde bir Crew Dragon koltuğu alacak, ancak diğer üçünü de bağışladı. Biri, şirketi Shift4’ün sponsor olduğu bir yarışmanın galibine, diğeri ise St. Jude’s Hastanesi çekilişlerinin kazananına gidecek. Bununla birlikte, dördüncü koltuk, umudu simgeleyen bir ön cephedeki St. Jude’s Hastane çalışanı içindi ve bu kişi Hayley Arceneaux’dur.

Arceneaux şu anda Memphis’teki St. Jude Çocuk Araştırma Hastanesinde bir doktor asistanıdır, ancak yaklaşık 20 yıl önce bir hastaydı. 2002 yılında kemik kanseri nedeniyle ve tedavisinin bir parçası olarak tedavi edildi ve şimdi sol bacağındaki bazı kemiklerin yerine metal çubuklar var. Bu nedenle, uzaya giden ilk protez vücut parçası olan kişi olacak.

Normalde, böyle bir tıbbi durum, gelecek vadeden astronotları diskalifiye ederdi ve Arceneaux’da hala bir topallama ve ara sıra bacak ağrısı var. Ancak, SpaceX tarafından uçuş izni verildi ve mürettebatın sağlık görevlisi olarak görev yapacak. The Associated Press’e “Kanserle savaşım beni gerçekten uzay yolculuğuna hazırladı,” dedi. “Bu beni zorlaştırdı ve ayrıca beklenmeyeni beklemeyi ve yolculuğa devam etmeyi gerçekten öğrettiğini düşünüyorum.”

Eğlenmek için Mig-29 ve diğer askeri jetleri uçuran Isaacman, Hayley’nin sivil uzay uçuş ekibi için mükemmel bir seçim olduğunu söyledi. Isaacman geçen hafta “Her şeyin bir gün insanları astronot olmak için heyecanlandırması gerekmiyor ki bu kesinlikle harika,” dedi. “Aynı zamanda, burada Dünya’da neler başarabileceğimize dair ilham verici bir mesajla ilgili olması gerekiyor.”

Mürettebatlı son SpaceX lansmanı, Crew-1 (yukarıda), geçen Kasım ayında gerçekleşti ve bir sonraki Crew-2, Nisan 2021 için ayarlandı. Isaacman, Inspiration4 görevindeki diğer uzay turistlerini önümüzdeki ay açıklayacak, ancak olmayacaklar Hazırlanmak için çok zamanınız var – NASA’nın Kennedy Uzay Merkezindeki kalkış, iki ila dört gün süren yörünge ile Ekim ayında planlanıyor.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin