Ana SayfaHaberSpotify,...

Spotify, Clubhouse Rakibi Greenroom’u Piyasaya Sürdü

Spotify, Clubhouse Rakibi Greenroom’u Piyasaya Sürdü

Spotify, Clubhouse Rakibi Greenroom’u Piyasaya Sürdü

Spotify, Clubhouse Rakibi Greenroom’u Piyasaya Sürdü

Spotify‘ın canlı ses uygulaması Greenroom, bugün iOS ve Android‘de resmi olarak piyasaya sürüldü ve şirketin bir sosyal medya platformu oluşturma konusundaki ilk gerçek girişimini işaret ediyor. Clubhouse‘a benzeyen sosyal ses uygulaması, kullanıcıların spor, müzik ve kültür hakkında canlı sohbetlere ev sahipliği yapmasına olanak tanır.

Bugünkü lansman, bir seçim çerçevesi oluşturucu duyurusu veya planlanan belirli bir etkinlikle gelmiyor, bunun yerine şirket, insanları kaydolmaya ve uygulamayı nasıl kullanmak isteyeceklerini anlamaya teşvik etme fırsatını kullanıyor. Duruma yakın bir kişi, temel işlevlerinden bazılarının sonunda gerçek Spotify uygulamasına geçeceğini, böylece ekibin Greenroom’da neler olduğunu yakından izleyeceğini söylüyor.

Uygulama, Betty Labs‘ın oluşturduğu ve Spotify‘ın Mart ayında satın aldığı Locker Room üzerine inşa edildi. Bu uygulama yalnızca spor içeriğine odaklandı, bu nedenle başlangıçtan beri oturum açmış olan kullanıcılar, muhtemelen en büyük değişiklik olan spor konuşmalarından daha fazlasını görmeye alışmak zorunda kalacaklar. Uygulamada göze çarpan diğer değişiklikler çoğunlukla görseldir. Artık Spotify yeşil-siyah renk düzeninin yanı sıra yeni bir logo ve yazı tipine sahip. İşlevsellik açısından, artık kullanıcıların programlarını kaydetmelerine ve podcast’ler olarak dağıtmalarına olanak tanıyan yerel kayıt özelliğine de sahip.

Uygulamayı kullanmak gerekli olmasa da kullanıcılar Spotify oturum açma bilgileriyle kaydolabilir. İlk kayıt akışı, kullanıcıların müzik türleri ve spor takımları gibi daha geniş bir konu yelpazesinden ilgi alanlarını seçmelerine de olanak tanır.

Ek olarak, ayrıntılar seyrek olsa da Spotify bir içerik oluşturucu fonu duyuruyor. Duruma yakın bir kaynak, uygulamadaki kişilere, odalarının ne kadar popüler olduğuna ve onlarla olan etkileşimlerine bağlı olarak ödeme yapılacak ve içerik oluşturucularla özel anlaşmaların da yaz aylarında gelmesi muhtemel duyurularla birlikte iş başında olduğunu söylüyor. Spotify’ın yaratıcıları uygulamaya çekmek için ne kadar para ayıracağı belli değil, ancak ilgilenen kullanıcılar daha fazla bilgi için buradan kaydolabilir.

Artık her teknoloji şirketi, Clubhouse‘un piyasaya sürüldüğü Mart 2020’ye kadar yaygın olarak bulunmayan bir şey olan sosyal ses ile ilgileniyor gibi görünüyor. O zamandan beri Twitter Spaces’ı başlattı, Facebook ilk Live Rooms’a ev sahipliği yaptı ve Slack, LinkedIn, Reddit ve Discord gibi diğer şirketler benzer ürünler oluşturmaya başladı. Spotify, sosyal sesi işinin gerçek bir parçası haline getirme konusunda en iyi şansa sahip olabilir, çünkü ses zaten tam zamanlı işidir. Ancak, insanların bir uygulamaya canlı olarak katılmalarını ve içinde zaman geçirmelerini sağlamak zor bir satıştır ve özellikle de diğer tüm uygulamalarla rekabet ettiğinden, üst düzey programlama gerektirecektir.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin