Ana SayfaHaberSquare,...

Square, Tidal’ın Hissesini Satın Aldı

Square, Tidal’ın Hissesini Satın Aldı

Square, Tidal’ın Hissesini Satın Aldı

Square, Tidal’ın Hissesini Satın Aldı

Square, Tidal‘ın çoğunluk hissesini 297 milyon dolar nakit ve hisse senedi karşılığında satın aldı. Square’in CEO’su Jack Dorsey, anlaşmayı sanatçılara ödeme yapmanın “yeni yollarını” bulma teklifi olarak açıkladı. Square’in satıcılarla elde ettiği başarının ve Cash App’in müziğe dönüşebileceğine inanıyor.

Jay-Z (Dorsey ile bir Bitcoin fonu üzerinde halihazırda işbirliği yapan) hala işin içinde ve diğer ürünler üzerinde etkisi olan Square’in yönetim kuruluna katılacak. Satın alma aynı zamanda üçüncü şahıs yatırımcıları da dışarıda bırakıyor. Square, yalnızca sanatçıların Tidal’ın kalan hisselerine sahip olduğunu söyledi. Anlaşmanın 2021’in ikinci çeyreğinde beklendiği gibi kapanması durumunda Tidal bağımsız olarak çalışacak.

Dorsey, hareketin ana hatlarını çizerken Tidal için yaptığı planlar konusunda çok spesifik değildi. Square’in sanatçılar için en önemli ihtiyaçlarla “küçük başlayacağını” vurguladı ve hayranların bağlantı kurmasına, ürün satışlarını basitleştirmesine ve işbirliğini sağlamasına yardımcı olacak “yeni dinleme deneyimleri” öngördü.

Kombinasyonun ne kadar iyi çalıştığı net değil. Square’in satıcı ve ödeme işletmeleri büyüyor ve Spotify gibi rakip müzik hizmetleri sadece ürünlere ayak parmaklarını batırdığında ve telif ücretleri konusunda sektörle kafa tuttuğunda Tidal’a bir üstünlük sağlayabilir. Müzisyenler, bağlantılarından daha fazla yararlanacaklarını düşünürlerse Tidal’a yönelebilirler.

Bununla birlikte, Tidal, Square’in istediği değişiklikleri yönlendirecek kullanıcı tabanına sahip olmayabilir. Servis yakın zamanda kaç abonesi olduğunu söylemedi ve Spotify, Apple Music ve Amazon Music’teki on milyonlarca abonenin arkasında olduğuna inanılıyor. Square’in ya Tidal’ın izleyicisini büyütmesi ya da insanların nerede dinlediğine bakılmaksızın sanatçılara yardım etmenin yollarını bulması gerekebilir.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin