Ana Sayfa Haber Tablet Pazarı...

Tablet Pazarı Küçülmeye Devam Ediyor

2014 yılı itibariyle doygunluğa ulaşan ve küçülme trendine giren tablet pazarı küçülmeye devam ediyor. En son yayınlanan raporlar göre üreticiler %5 ile %20 arasında pazar payı kaybetmiş.

Yine sektörü ayakta tutan Apple’da durumlar iyiyken kaybı Samsung yaşamış. Sektöre yeni yeni katılan bazı firmaların dışında genel olarak bütün firmaların satışlarının düştüğü bildiriliyor.

Ancak üreticilerin fiyatları arttırması, tüketicilerin daha pahalı tabletler tercih etmesi ile karlılık olarak çok fazla bir düşüş olmamış. Tablet sektöründe başı çeken Apple adet bazında pazar payı artırmış  (%19.1 -> %19.9) ancak karlılık olarak bir düşüş (9.9 -> 9.3 mil. dolar) yaşamış.

Daha öncesinde küçük ekranlı telefonlar ile büyük ve taşıması zor bilgisayarlar arasında bir ara cihaz olarak karşımıza çıkan tabletlerin popüleritesi gittikçe azalıyor. Zira çok daha işlevli bilgisayarlar gittikçe küçülüp incelirken, aynı işi göre akıllı telefonların ekran boyu ve işlevi de giderek artıyor. Bunu göre müşteri akıllı telefon ve bilgisayar aldıktan sonra başka bir ara cihaza ihtiyaç duymuyor.

Bazı analistlere göre 2020 itibariyle tablet piyasasında %60’a yakın bir kayıp yaşanacağı, buna bağlı olarak sadece premium cihazlar üreten firmaların ayakta kalacağı, orta ve alt seviye cihazların kullanılmayacağı bildiriliyor. Bu tespitlerin bir çoğu doğru, bizce de akıllı telefon ve ince ultrabook’lara ek olarak bir de tablet alınmasının artık çok da mantıklı olmadığı kanısındayız. Ancak belki ileride donanımların güçlenmesi ve yazılımdaki ufak rötuşlar ile güçsüz bilgisayarlar sınıfına girebilirler.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin