Telefon Ekran Görüntüsü Alma

Telefon Ekran Görüntüsü Alma

Telefon Ekran Görüntüsü Alma

Telefon Ekran Görüntüsü Alma

Telefon ekran görüntüsü alma her ne kadar basit olsa da bir çok telefon kullanıcısı nasıl alındığını bilmiyor. Bir ihtiyaç gibi görünmese de Telefonun ekran görüntüsünü alma günlük kullanımımız da bize kolaylık sağlayacak ve oldukça yararlı olacak bir özellik.

Şuan için mobil sektörde 3 büyük işletim sistemi olduğu için Android, IOS ve Windows Phone işletim sistemlerine sahip telefon veya tabletler için anlatacağım.Telefon veya tabletlerde bulunan işletim sistemini sürümüne göre farklılık gösteren ekran görüntüsünü alma işlemi içinde ayrı olarak değineceğim.

Android Telefonlarda Ekran Görüntüsü Alma

Android işletim sistemine sahip telefonlarda ekran görüntüsünü alma işlemi en basit olarak “güç butonuna ve ses kısma (-)” tuşuna aynı anda basarak yapılıyor.Aynı anda basmak önemli zira aynı anda basılmazsa güç tuşuna veya ses kısma tuşuna basılmış gibi algılayacaktır.

Android Telefon Ekran Görüntüsü Alma

Ayrıca Fiziksel Home butonuna sahip bazı telefonlarda ise ekran görüntüsü alma işlemini “güç butonuna ve home butonuna” basarak gerçekleştirebilirsiniz.

Aynı anda basıldığında bir klik sesi ve ardından ekran görüntüsünün alındığına dair bir animasyon göreceksiniz. Ekran görüntüsü alındıktan kısa bir süre sonra bildirim ekranında ekran görüntüsü fotoğrafı görülecektir.

Samsung Telefon Ekran Görüntüsü Alma

Ekran görüntüsü alındıktan sonra telefonun dosya yöneticisinden Pictures/Screnshot dosyasına veya direkt Screnshot dosyasına kayıt olduğunu görebilirsiniz.Ayrıca ekran görüntüsü fotoğrafı galeride de görünecektir.

Android 2.3 Gingerbread altındaki sürümlere sahip  telefon veya tabletlerde ise “Screenshot veya Ekran Görüntüsü Kolay” gibi çok özellikli ekran görüntüsünü alma uygulamaları kullanabilirsiniz.

Son olarak Samsung’a ait bası üst seviye telefonlarda ekran görüntüsünü almak için yakınlık sensörlerinden faydalanılarak ekran görüntüsü alabiliyor. Bunun için ” Ayarlar>Cihazım>Hareketler ve İşaretler” kısmına geldikten sonra “Avuç içi hareketi” kısmını işaretleyerek bu özelliği açabilirsiniz. Daha sonra yapmanız gerek şey ise eliniz dik bir konumdayken telimizi telefonun sağından başlayarak sola doğru hareket ettirmek.

IOS Telefonlarda Ekran Görüntüsü Alma

IOS işletim sistemine sahip telefonlarda ve tabletlerde ekran görüntüsünü alma işlemi en basit olarak “güç butonuna ve home butonuna” aynı anda basarak yapılıyor.Aynı anda basmak önemli zira aynı anda basılmazsa güç tuşuna veya ses kısma tuşuna basılmış gibi algılayacaktır.

IOS Telefon Ekran Görüntüsü Alma

Aynı anda basıldığında bir deklanşör sesi ve ardından ekranın bir anlığına beyaz olup yavaşça geri gelen bir animasyon göreceksiniz. Ekran görüntüsü alındıktan kısa bir süre sonra çektiğiniz ekran görüntüsü telefonun fotoğraflar bölümünde görebilirsiniz.

Windows Phone (WP) Telefonlarda Ekran Görüntüsü Alma

Windows Phone (WP) işletim sistemine sahip telefonlarda ve tabletlerde ekran görüntüsünü alma işlemi en basit olarak “başlat tuşu ve güç butonuna” aynı anda basarak yapılıyor.Aynı anda basmak önemli zira aynı anda basılmazsa güç tuşuna veya ses kısma tuşuna basılmış gibi algılayacaktır.

Windows Phone (WP) Telefon Ekran Görüntüsü Alma

Aynı anda basıldığında bir klik sesi ve ardından ekran görüntüsünün alındığına dair bir animasyon göreceksiniz.Ayrıca ekran görüntüsü fotoğrafı galeride de görünecektir. Ekran görüntüsü alındıktan kısa bir süre sonra çektiğiniz ekran görüntüsü Fotoğraflar/Ekran Görüntüleri kısmında bulabilirsiniz.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin