Ana SayfaHaberTelefonlarda parmak...

Telefonlarda parmak izi okuyucu

Ana SayfaHaberTelefonlarda parmak...

Telefonlarda parmak izi okuyucu

Telefonlarda parmak izi okuyucu

Telefonlarda parmak izi okuyucu

Apple’ın dokunma ile çalışan parmak izi sensörü sayesinde telefon sektöründe bütün üreticilerin benimsediği parmak izi okuyucu üst seviye telefonların vazgeçilmezi olmuş durumda.Gün geçtikçe çok daha hızlı ve kararlı çalışan parmak izi sensörleri hem güvenlik hemde kullanım kolaylığı açısından kullanıcıların ön planda tuttuğu özelliklerin arasında yer almaya başladı.

iPhone 6, HTC One M9, Samsung Galaxy S6/Note 4, Meizu MX4/MX5  gibi telefonlar parmak izi okuyucularını ön tarafta home tuşunun üstünde kullanırken Huawei Mate 7/Honor 7, OPPO N3, R7 Plus gibi telefonlar ise arka tarafta kameranın hemen altında yer alıyor. Daha çok sanal tuş kullanan firmaların parmak izi okuyucuyu arka tarafa konumlandırdığını görüyoruz.

Telefonlarda Parmak izi Okuyucu Çeşitleri

İlk olarak iPhone 5s de kullanılan Touch ID (dokunarak algılama) baş parmak ile kolaylıkla erişilebiliyordu. Yuvarlak ve geniş yapısıyla da parmak izini rahatlıkla anlayabiliyordu. Daha sonra İphone 6/6 plus da kullanılan parmak izi sensörleri çok daha stabil çalışmayı vaat ediyordu ancak telefonların boyutları büyümüş. 4.7 inç ile gelen iPhone 6 da bu çok fazla hissedilmezken 5.5 inç ekranlı iPhone 6 plus da kendini belli ediyordu.

parmak izi okuyucu

Tek elle kullanımın imkansız olan telefonda parmak izi okuyucuya baş parmak ile erişmek oldukça zordu. Zaten bir çok kullanıcı hom tuşuna dokunmak için ya başka zemin üzerine koyuyor yada diğer elinden yardım almayı tercih ediyor. Ön tarafta parmak izi okucuyu bulunan telefonların avantajı da burada devreye giriyor. Masanın üstündeyken Touch ID’ye çok kolay bir şekilde erişilebiliyor. Bu sayede telefonu hiç elimize almadan masanın üstünden işimizi halletmemizi sağlıyor.

Arka tarafa konumlandırılan parmak izi sensörlerinin de avantajları yok değil. Daha çok Huawei ve Oppo gibi çinli firmalarda gördüğümüz bu parmak izi okuyucu tipi telefonu avcumuzun içine aldığımızda baş barmak ile oldukça kolay bir şekilde erişile bilmesini sağlıyor. Bazı telefonlar o kadar iyi ayarlanmış ki telefonu elimize aldığımızda işaret parmağımız direkt o bölüme değiyor. Buda günlük kullanımda çok daha iyi sonuçlar almamızı sağlıyor.

Telefonlarda Parmak izi Okuyucu_2

Tabi bu telefonlarında bir dezavantajı var. Telefonun masa üstünde olduğu durumlarda parmak izi okuyucu arka tarafta olması hasebiyle günlük kullanımda bize zorluk çıkartıyor.Kilit ekranın geçmek için ya telefonu masa üstünden almak yada ekranı açıp şifre girilmesi gerekiyor.Ayrıca küçük ekranlı (4.5-5.0 inç) telefonlar yine bu bölüme erişmek oldukça zor oluyor.Her ne kadar Touch ID’nin ön tarafında olduğu kadar zor olmasa da pratik kullanımı olumsuz etkilediğini söyleyebilirim.

Özetle

Parmak izi okuyucunun ön yüzünde olan telefonların mutlaka 4.5-5.0 inç arasında olmasında fayda var. Zira daha büyük ekranlarda bu bölüme erişmek gerçekten bir işkence haline geliyor.Parmak izi okuyucunun arka tarafında olan telefonların kesinlikle 5.0 inç ve üzeri ekran boyutuna sahip olması lazım. 5.0 inç altındaki telefonlarda parmak izi okuyucu bölümüne erişmek oldukça zor oluyor.

Ayrıca Numbia Z9 adlı telefonda yan tarafa konumlandırılması (Güç ve ses kontrol tuşlarına) planlanan, bir çok farklı özelliği sahip olacağı düşünülen ancak tedarik ve maliyet nedenleri ile iptal edilen parmak izi okuyucu gibi daha kullanışlı Touch ID ye sahip telefonlar gelmesini umuyoruz.

parmak izi okuyucu

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin