Ana Sayfa Rehber Telegram Kalın,...

Telegram Kalın, Eğik, Altı Çizili Yazma

Telegram kalın, eğik, altı çizili, üstü çizik, kod ve bağlantı oluşturma diğer iletişim platformlarından biraz farklı. Çok kullandığımız WP ve iMesaj dan çok daha kolay yapılabilen bu işlemler ayrıca yazının arasına * _ ~ koyarak da yapılabiliyor.

Telegramda cihaz fark etmeksizin bolt, italik veya monospace olarak değiştirmek için yazılan metni seçilip çıkan menüden yazı biçimlerini seçilerek yapılabiliyor. Her cihazda farklı menüler altıda olan biçimler şuan kalın, eğik, altı çizili, üstü çizili, kod ve bağlantı seçeneklerinden oluşuyor.

Bilgisayar (PC) Telegram Uygulaması

Yazılan bir metin sol tık ile seçip, sağ tıka basarak açılan menüden Biçimlendirme sekmesi içinden istenilen yazı biçimi seçilebilir.

kalın eğik ve altı çizili yazma

Android Telegram Uygulaması

Metin yazma bölümüne girilen yazıyı seçtikten sonra üç noktaya tıklayınca çıkan menülerde istenilen yazı biçimi seçilebilir.

IOS Telegram Uygulaması

Metin yazma bölümüne girilen yazıyı seçtikten sonra B I U tıklayınca çıkan menülerde istenilen yazı biçimi seçilebilir.

Bunun haricinde * _ ~ ` gibi simgeleri metin arasına yerleştirerek de yine yazı biçimleri değiştirme seçeneği mevcut. Şimdilik güncel olarak kullanılan bu yöntem ve cihazların haricinde daha detaylı bilgi için telegra adresindeki yazıya bakabilirsiniz.

Telegram Kalın (Bold) Yazma

Dört tane * (yıldız) sembolü ortasına istenilen metin girilerek kalın yazılar oluşturubilirsiniz.

**Örnek Metin**       >      Örnek Metin

**metin**

Telegram Eğik (İtalik) Yazma

Dört tane _ (alt tire) sembolü ortasına istenilen metin girilerek eğik yazılar oluşturubilirsiniz.

__Örnek Metin__      >      Örnek Metin

__metin__

Telegram Üstü Çizili (Strikethrough) Yazma

Dört tane ~ (yaklaşık/tilde) sembolü ortasına istenilen metin girilerek üstü çizili yazılar oluşturubilirsiniz.

~~Örnek Metin~~      >      Örnek Metin

~~metin~~

Telegram Eş Aralıklı (𝙼𝚘𝚗𝚘𝚜𝚙𝚊𝚌𝚎) Yazma

Daktilo yazısı olarak da bilinen Monospace, günümüzde kodların daha rahat yazılması ve okunması için kullanılan sabit aralıklı yazı tipidir. Bir satırdaki yazıyı bu şekilde oluşturmak için iki tane ` (kesme) işaretinin arasına metin girmeniz yeterli.

Eğer bir metin bir paragraftan fazla ise bunun için metin başlangıcına üç tane “` (kesme) işareti, metnin sonuna da üç tane “` (kesme) işareti yerleştirerek uzun bir yazıyı eş aralıklı olarak paylaşabilirsiniz.

`Ornek Metin`      >      Ornek Yazı

`metin`

```metin
metin```

Güncel olarak bu sembol yapılarının dışında başka bir yöntem ile altı çizili veya link bağlantısı metinleri oluşturulamıyor. Bunun için tek yöntem en üstte belirttiğimiz yazıyı seçip açılan menüden altı çizili veya bağlantı linki seçeneği ile belirtmeniz gerekiyor.

2 YORUM

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin