Tesla İlk Solar Çatıların Kurulumuna Başladı

Tesla İlk Solar Çatıların Kurulumuna Başladı

Tesla İlk Solar Çatıların Kurulumuna Başladı

Tesla İlk Solar Çatıların Kurulumuna Başladı

Yenilikçi elektrikli arabaları ile sık sık gündeme gelen Tesla bir yandan solar çatıların kurulum ve geliştirmelerine devam ediyor. Geçtiğimiz Mayıs ayında ön siparişe sunulan solar çatı projesi Ağustos ayı itibariyle ilk kullanıcılarına ulaşmaya başladı.

1000 dolarlık depozito karşılığında sınırlı sayıda ön siparişe sunulan solar çatılar çok kısa bir sürede tükenmişti. Yeni siparişler için 2018 yılına kadar beklemelerini isteyen firma şu an sadece Kaliforniya eyaletinde çatı kurumu yapabiliyor.

Alternatif enerji kullanımında farklı bir geleceğin kapılarını aralayacağı düşünülen solar çatılar duyurulduğu andan itibaren büyük bir ilgi uyandırmıştı. Her türlü hava koşuluna dayanıklı yapısı, şık bir görünümü, düşük maliyeti ve tüm bunlara ek olarak güneş pilleri sayesinde enerji üretmesiyle sıradan çatılarla kıyaslanamayacak kadar büyük avantajlara sahip.

Solar ÇatılarınEnerji üretimi hesaplanmasa bile normal çatılardan çok daha ucuz olan solar çatılar, Tesla’nın verdiği bilgilere göre metrekare başına 235 dolardan kuruluyor. Bu fiyat ABD’deki ortalama çatı kurulumu maliyetine göre oldukça rekabetçi kaldığını söyleyebiliriz.

Solar çatıların her yıl ortalama 5 milyon evin çatısının değiştiği ABD’de büyük bir başarı yakalayacağı düşünülüyor. Projeye oldukça güvenen Ellon Musk, solar çatıları “Yeni çatı yaptırmayı düşünen müşterilerimize teklifimiz şöyle: Normal bir çatıdan daha iyi görünen, daha uzun süre dayanan, daha ucuza mal olan ve bunların yanında ayrıca bir de elektrik üreten bir çatı ister misiniz?” sözleriyle özetliyor.

1 YORUM

  1. Doğayı hor görüp; denizleri doldurmak, yeraltı kaynaklarını sömürü aracı olarak kullanmak yerine bu şekilde doğanın nimatlerini fırsata dönüştürmeliyiz. Çok güzel bir örnek olmuş. Bilgi için teşekkürler.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin