Tesla’nın Elektrikli Tırı; Tesla SEMİ

Tesla’nın Elektrikli Tırı; Tesla SEMİ

Tesla’nın Elektrikli Tırı; Tesla SEMİ

Tesla’nın Elektrikli Tırı; Tesla SEMİ

Geçtiğimiz günlerde düzenlenilen lansmanda Tesla, Elektrikli Tırı; Tesla Semi’yi tanıttı. İlk otonom sürüş kabiliyetine sahip tır olan Semi, yük taşımacılığı ve sevkiyatında yeni bir dönemin kapılarını aralıyor.

Son derece şık ve de alışık olduğumuz tır tasarımlardan çok daha yumuşak hatlara sahip olan Tesla Semi, rüzgar tünelinde yapılan testlerde 2017 model Bugatti Chiron’dan daha iyi bir aerodinamiğe sahip olduğu tasdiklenmiş. Amerika’daki standartlara göre Sınıf 8 olarak tanımlanan kamyon, 15 ton ve üzeri askeri yük taşıma kapasitesine sahip.

Tesla Semi yüksüz 5 saniyede 0’dan 100 kilometre hıza ulaşabilirken, 36.2 ton yükle ise bu hıza 20 saniye gibi bir sürede çıkabiliyor. Birbirinden bağımsız 4 adet motor barındıran Tesla Semi, iksini kaybetse bile diğer 2 motoruyla yola devam edebiliyor.

Tesla SEMİ kırmızı

Geleneksel dizel motorlu kamyonlar 15 dakikada yakıt doldururken Tesla Semi, Megacharger (hızlı şarj) sayesinde 30 dakika içerisinde 640 km menzil yapabilecek kapasiteye erişebiliyor. Tek şarj ve maksimum yükle 800 km yol yapabilen Semi, 4.5 saat yol yaptıktan sonra 45 dakikalık zorunlu molada bataryanın tamamen dolacağını bildiriliyor.

Yine dizel motorlu kamyonlar %5 eğimli yollarda 70 kilometre hıza ulaşabilirken, Tesla Semi, 100 kilometrenin üzerinde bir hızla yokuş çıkabiliyor. Şerit koruma sistemi, otomatik acil fren, önden çarpışma uyarısı gibi daha güvenli otomatik pilot sistemi bulunuyor.

Tesla’nın verdiği bilgilere göre 1.6 milyon kilometre garantisine sahip olan Semi, rejeneratif frenleme sistemine sahip. Tek pedal ile çalışan Semi’nin gaz pedalı bırakıldığı zaman rejeneratif frenleme sistemi bir dinamoyu devreye sokarak hem kamyonun yavaşlamasına hem de fazladan dönme gücünün yine elektrik enerjisine dönüştürülmesi sağlıyor. Bu geri dönüşüm ile %10’a kadar enerji tasarrufu sağlanabiliyor.

Tesla SEMİ pilot kabini

Konvoy teknolojisi ile bir veya daha fazla sayıda tırın yer aldığı bir konvoyda, en öndeki Semi’yi otonom olarak takip edebilen Tesla Semi’nin şoför bölümünde bir adet koltuk (kör noktaları olabildiğince azaltmak için) ve ön konsolda ise 2 adet dokunmatik ekran bulunuyor. Oldukça özel bir pilot kabinine sahip olan aracın ön tarafında termonükleer dayanıklı cam kullanılmış. Oldukça dayanıklı olan bu cam kırılmaya karşı en dayanıklı camlardan biri olarak gösteriliyor.

Dizel tırlarda km başına 0.94 dolar olan ortalama maliyet, Teslanın elektrikli tırında 0.78 dolar seviyelerinde. 1.6 milyon kilometrede 200 bin dolarlık yakıt tasarrufu sağlaması beklenilen Semi’nin fiyatı henüz belli değil. 2019 yılının ortalarına doğru seri üretime görmesi planlanırken, satın almak için 5.000 dolar karşılığında rezervasyon yaptırılması gerekiyor.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin