Ana Sayfa Haber Tizen Dördüncü...

Tizen Dördüncü Mobil İşletim Sistemi Oldu

Ana Sayfa Haber Tizen Dördüncü...

Tizen Dördüncü Mobil İşletim Sistemi Oldu

Tizen Dördüncü Mobil İşletim Sistemi Oldu

Tizen Dördüncü Mobil İşletim Sistemi Oldu

Samsung’un geliştirdiği ve uygun fiyatlı bazı telefonlarında ve akıllı saatlerinde kullanılan Tizen Dördüncü Mobil İşletim Sistemi Oldu.

Mobil cihazlarda oldukça yayın olan Android, IOS ve Windows Phone işletim sistemlerinden sonra Tizen, BlackBerry işletim sistemini geçerek 4. büyük mobil iştim sistemi oldu.

Strategy Analytics’in yayınladığı rapora göre 2015 yılının 3. çeyreğinde Tizen ilk defa BlackBerry işletim sistemini geçmeyi başardı.

Google ile Samsung arasında süren bir soğuk savaş nedeni ile geliştirilen Tizen, Samsung’un her ihtimale karşı yavaş yavaş geliştirdiği ve bazın uygun bütçeli telefonlarında gördüğümü bir işletim sistemi.

Her ne kadar şuan ki Android veya IOS ile rekabetçi olamayacak kadar gelişmemiş bir işletim sistemi olsa da Samsung gelişmemiş veya gelişmekte olan ülkelere çok uygun fiyat ile telefon çıkarırken Tizen’i kullanıyor.

Tizen OS’un bu yükselişinin sebebi olarak BlackBerry’nin, BlackBerry OS’dan vazgeçip “Priv” adını verdiği kızaklı (klavyeli), kavisli ekranlı ve Android işletim sistemli bir telefon çıkartmasına bağlanıyor.

Tizen Dördüncü Mobil İşletim Sistemi Oldu_1

BlackBerry kendi işletim sistemlerinin geri kaldığını, marketteki uygulama sayılarının az olduğunu ve açık kaynak kodlu olan Android işletim sisteminin son güncellemeler ile çok daha stabil bir hale gelip bir çok güvenlik açığının kapatılmasından ötürü BlackBerry Android OS ile devam edecek gibi görünüyor.

Ayrıca yayınlanan rapora göre Android pazarında da ufak bir büyüme olduğu gözlemlenmiş.Ayrıca Windows Phone, FirefoxOS ve BlackBerry işletim sistemlerinin de pazar payının düştüğü belirtilmiş.

Tizen’in pazar payının büyümesini sağlayan ülkelerin başında da Hindistan geliyor.Küresel pazarda da artışı sağlayan cihazlar Samsung’un bazı televizyonları ve Gear S2 gibi akıllı saatleri gösterilebilir.

Bakalım bu yükseliş sadece 2015’in 3. çeyreğinde bazı cihazların fazla satılmasından mı (Gear S2), yoksa Tizen’in giderek tercih edilmeye başlanmasından mı olduğunu ilerleyen yıllarda göreceğiz.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin