Türk Kökenli Tasarımcı İntel’e Proje Geliştirdi

-

Paris Moda Haftası için, Türk Kökenli Tasarımcı İntel’e geliştirdiği yeni projesini görücüye çıkardı. Gözlük ve bir kemerden oluşan bu konsept tasarım stres seviyesini ölçerek insanları sakinleşmesine yardımcı oluyor

Geçtiğimiz gün Paris Moda Haftasında düzenlenen 2017 İlkbahar/Yaz defilesinde Hüseyin Çağlayan, Intel ile yaptığı işbirliği açıkladı. İntel teknolojisi ile donatılmış olan gözlük ve kemer könseptli bu proje moda ve teknolojinin gelecekteki entegrasyonları ve potansiyeli hakkında bize bazı fikirler veriyor.

turk-kokenli-tasarimci-intele-proje-gelistirdi_02

Bu konsept üzerinde kalp hızı, solunum ve Elektroensefalogram (EEG) ile beyin dalgaları aktivitesinin ölçen sensörlerle donatılmış Intel Curie teknolojili gözlük, Bluetooth LE bağlatısı üzerinden biyometrik verileri kemer bildirir. Gönderilen bu veriler kemer üzerinde bulunan Intel Compute Stick teknolojili küçük bir bilgisayar tarafında işleyerek projektör yardımı ile bir görsele çevirerek kullanıcısı bilgilendiriyor.

Küçük bir Pico projektör bulunan kemerde stres seviyesine bağlı olarak stres azaltma teknikleri başlatan cihaz kullanıcısının stres seviyesine ek olarak ayrıca stresi azaltan bazı ufak hareket ve görselleri gösteriyor.

turk-kokenli-tasarimci-intele-proje-gelistirdi_01 turk-kokenli-tasarimci-intele-proje-gelistirdi_03

Şuan için son kullanıcı için hazır olmayan bu cihaz “Oda Ruh Hali” temalı teknolojik bir koleksiyon şeklinde. Yani marketten satın alınıp kullanılacak şekilde değil. Ancak bu ve bunun gibi projelerin geliştirilmesi giyilebilir teknolojinin hayatımıza girmesi de kolaylaşacak.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin