Ana SayfaHaberTwitter...

Twitter 15 Yaşında: İşte Uygulamanın Gelişimi Sırasındaki Beş Önemli An

Twitter 15 Yaşında: İşte Uygulamanın Gelişimi Sırasındaki Beş Önemli An

Twitter 15 Yaşında: İşte Uygulamanın Gelişimi Sırasındaki Beş Önemli An

Twitter 15 Yaşında: İşte Uygulamanın Gelişimi Sırasındaki Beş Önemli An

Bugün Twitter‘ın 15.doğum günü. Metin tabanlı bir platform olarak başlayan hizmet, yavaş yavaş bir mikroblog platformuna dönüştü ve bugün dünya çapında en yaygın kullanılan sosyal ağlardan biri haline geldi.

15 yaşına girerken, şirket şimdi parçaları değiştirmeye ve daha önce platforma gelmesi olası görülmeyen Super Follow özelliği, yeni alışveriş odaklı özellikler ve tweetler için Göndermeyi Geri Al özelliği gibi alışılmadık bazı özellikler geliştirmeye karar verdi. Bunların hepsi, Twitter‘ın rekabetle alakalı kalmak için zaman içinde sürekli geliştiğinin kanıtıdır.

Dünya çapında meydana gelen olaylar veya platforma eklenen ikonik özellikler nedeniyle Twitter tarihindeki beş önemli an:

Twitter hashtag’leri tanıttı (2007)

Hashtag‘ler Twitter‘ın yaratımı değildi ve Chris Messina onları 2007’de platforma getirmiş olsa da, 1990’ların başında IRC olarak da bilinen Internet Relay Chat ağındaki mesajlar için bir organizasyon aracı olarak var oldular.

İlk hashtag, Ağustos 2007’de Messina tarafından Twitter‘a gönderildi ve özelliğin ilk popüler kullanımı iki ay sonra California orman yangınları sırasında geldi. Bununla birlikte, şirket, kullanıcıların aynı hashtag‘i kullanarak diğerlerini görmelerine izin verdiğinde, yalnızca 2009’da uygun bir arama benzeri işlev olarak kabul edildi.

Reklam için Tanıtılan Tweetlerin gelişi (2010)

Clubhouse ve şu anda yatırımcı fonlarıyla çalışan diğer yeni başlayan şirketler gibi, her sosyal medya hizmeti de sonunda karlı hale gelmelidir. Bir sosyal ağ belirli miktarda kullanıcı kazandığında, hizmeti kullanmak için onları ücretlendirmeye başlaması veya ışıkları açık tutmak için reklam sunması gerekir.

Şirket, yeni şirket için bir dönüm noktası olan 2010 yılında 100 milyon yeni kullanıcı kazandıktan sonra, Twitter ilk kez bir para kazanma modu olarak platformda kalan ve gelecek olanı tamamlaması beklenen sponsorlu veya Sponsorlu tweet’leri tanıttı. ücretli özellikler isteğe bağlı olacaktır.

Kötüye kullanım karşıtı araçlar Twitter’da ilk kez sahneye çıkıyor (2014)

2014 yılının sonlarına doğru şirket, tweet‘leri işaretleyerek platformda tacizi önlemek için yeni araçlar sundu ve bu araçlar yıllar içinde sessiz filtreler, Kalite filtreleri, engelleme ve içerik raporlamaya dönüştü.

Bununla birlikte, herhangi bir filtre ve araçtan çok daha etkili olan içerik denetimi, genellikle platformunda çok daha iyi içerik denetimi ile bilinen Reddit gibi diğer popüler ağların aksine, Twitter‘da her zaman yavaştır ve proaktif değildir.

Üçüncü taraf uygulamaların kullanımı biraz daha kolay hale geliyor (2020)

Twitter, on yıldan fazla bir süredir üçüncü taraf uygulamalarını desteklemektedir, ancak şirket, ister uygulamaları 1 lakh hesabına kaydolmakla sınırlandırıyor olsun, ister ileti dizisi gibi şeylere erişmelerini engelliyor olsun, platformda her zaman bir tür sınırlama veya başka bir sınırlama getirmiştir. konuşmalar, anketler vb.

Ancak, geçen yıl şirket, geliştiricilerin platformda daha fazlasını yapmasına olanak tanıyan yeni bir sürüm uygulama programlama arabirimi (API) çıkardı, ancak tüm özellikler ücretsiz olarak sunulmuyor.

Twitter, Fleets, Voice DM’ler ve Spaces (2020) ile modern özellikleri sunuyor

Geçen yıl, Twitter nihayet her modern sosyal medya platformunun dahil ettiği bir özelliği benimsedi – 24 saat sonra kaybolan geçici “hikayeler”. Instagram ve Snapchat tarafından popüler hale getirilen hikaye özelliği, Twitter‘a görsel bir avantaj sağladı.

Şimdiye kadar kısmen kullanıma sunulan bir başka özellik de, diğer kullanıcılara Sesli DM gönderebilme yeteneğidir ve şirket aynı zamanda gelecek ay gelmesi beklenen Clubhouse rakip hizmeti olan Spaces adlı uygulamasıdır.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin