Ana SayfaHaberUluslararası...

Uluslararası Aktivistler Amazon’u Protesto Etti

Uluslararası Aktivistler Amazon’u Protesto Etti

Uluslararası Aktivistler Amazon’u Protesto Etti

Uluslararası Aktivistler Amazon’u Protesto Etti

Uluslararası iklim aktivistleri ve Amazon depo çalışanları, teknoloji devinin çalışanları için daha iyi çalışma koşulları sağlamaya ve genişleyen karbon ayak izini azaltmaya çağıran “Make Amazon Pay” adlı çevrimiçi bir kampanya başlattı.

Covid-19 salgını sırasında Amazon, şirketine deger katarak trilyon dolarlık bir şirket haline geldi. Jeff Bezos 200 milyar dolarlık kişisel servet biriktiren tarihteki ilk kişi oldu. Bu arada, kampanyanın web sitesinde Amazon depo çalışanları, temel işçiler olarak hayatlarını riske attılar ve adil bir ücret hakları için konuşurlarsa tehdit ve gözdağıyla karşı karşıya kaldılarını belirtiyor.

Kampanya, Amazon‘un ambarlarındaki işçiler için maaşların artırılmasını, ücretli hastalık izninin uzatılmasını ve sendikalara izin verilmesini içeren bir talep listesi sunuyor. Kampanya aynı zamanda Amazon‘u 2030’a kadar sıfır emisyon taahhüdünde bulunma, kurumsal olarak ırkçı olan polis ve göçmenlik yetkilileri ile ortaklıkları sona erdirerek ve vergileri tam olarak ödeyerek topluma geri ödeme yapma görevini de üstleniyor.

Kampanya, Progressive International, Amazon Workers International, 350.org, Greenpeace gibi çeşitli uluslararası ortaklar ile destekleniyor. Organizasyon, dünyanın dört bir yanındaki ülkelerde grev ve protesto planladı.


Grev ilk Avustralya’nın Sidney kentinde başladı. Fakat Filipinler, Bangladeş, Hindistan, Almanya, Polonya, İspanya, Lüksemburg, Fransa, Yunanistan, Birleşik Krallık, Amerika ve daha pek çok ülkede gerçekleştirilmesi planlanıyor. Kampanya sorumluları, daha fazla grev ve protesto yapılabilmesi için fon oluşturmayı düşündüklerini söylüyor.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin