Valve ve Beş Oyun Yayıncısı, Milyonlarca Para Cezası Aldı

Valve ve Beş Oyun Yayıncısı, Milyonlarca Para Cezası Aldı

Valve ve Beş Oyun Yayıncısı, Milyonlarca Para Cezası Aldı

Valve ve Beş Oyun Yayıncısı, Milyonlarca Para Cezası Aldı

Valve ve beş PC video oyunu yayıncısı, Avrupa Ekonomik Alanı’ndaki sınır ötesi oyun satışlarını kısıtladıkları için Avrupa Komisyonu tarafından toplam 7,8 milyon € (yaklaşık 9,5 milyon $) para cezasına çarptırıldı. Komisyon, şirketlerin yaklaşık 100 PC video oyununu coğrafi olarak engellediğini ve bunların belirli AB ülkeleri dışında etkinleştirilmesini ve oynanmasını engellediğini söyledi. Bu, AB’nin bu tür engelleri yasaklayan Dijital Tek Pazar kurallarını ihlal etti.

Avrupa Komisyonu, coğrafi engellemenin oyunların Çekya, Polonya, Macaristan, Romanya, Slovakya, Estonya, Letonya ve Litvanya dışında etkinleştirilmesini önlemek olduğunu söyledi. Coğrafi engelleme, ortalama geliri daha yüksek olan AB ülkelerinde yaşayan oyuncuların, daha ucuz oldukları AB ülkelerinde satın alarak paradan tasarruf etmelerini ve ardından bunları Steam’de etkinleştirmelerini engelliyor. Avrupa Komisyonu, aktivasyon anahtarlarının 2010 ile 2015 arasında coğrafi olarak engellendiğini söyledi.

Valve ve Bes Oyun Yayincisi, Milyonlarca Para Cezasi Aldi 2

Toplamda beş yayıncı para cezasına çarptırıldı. Focus Home yaklaşık 2,9 milyon Euro (yaklaşık 3,5 milyon $), ZeniMax 1,6 milyon Euro (yaklaşık 2 milyon $), Koch Media yaklaşık 1 milyon Euro (yaklaşık 1,2 milyon $), Capcom 396,000 Euro (yaklaşık 480,000 $) ve Bandai Namco Euro para cezasına çarptırıldı. 340.000 (yaklaşık 410.000 $). Bu şirketlerin her biri soruşturmada işbirliği yaptığı için cezaları yüzde 10 ile 15 arasında azaltıldı. Ancak Avrupa Komisyonu, Valve’ın “işbirliği yapmamayı seçtiğini” ve 1.6 milyon Euro’nun üzerinde (yaklaşık 1.9 milyon $) para cezasına çarptırılacağını söyledi.

Valve buna itiraz etti ve karara itiraz etmeyi planladığını söyledi. Valve’in Dough Lombardi’nin The Verge’e gönderdiği bir e-postada “Yedi yıllık soruşturma sırasında Valve, Komisyona istenen tüm kanıt ve bilgileri sağlayarak tam bir işbirliği yaptı,” dedi. “Bu bulgulara katılmıyoruz ve karara itiraz etmeyi planlıyoruz.”

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin