Ana SayfaHaberWhatsApp...

WhatsApp Duruşunu Tersine Çeviriyor, Hesap İşlevselliğini Sınırlamayacağını Söylüyor

WhatsApp Duruşunu Tersine Çeviriyor, Hesap İşlevselliğini Sınırlamayacağını Söylüyor

WhatsApp Duruşunu Tersine Çeviriyor, Hesap İşlevselliğini Sınırlamayacağını Söylüyor

WhatsApp Duruşunu Tersine Çeviriyor, Hesap İşlevselliğini Sınırlamayacağını Söylüyor

WhatsApp‘ın yeni gizlilik politikası 15 Mayıs’ta yürürlüğe girdi. Facebook‘a ait mesajlaşma platformu, bu ayın başlarında, kullanıcılar bu yeni politikayı kabul etmezlerse, hesapları sonunda devre dışı bırakılana kadar zaman içinde hesap işlevlerini kaybedeceklerini söylemişti. WhatsApp bunun için herhangi bir zaman çizelgesi vermezken, bunun olacağını söylediler. Bununla birlikte, bir olayda platform, güncellenen gizlilik politikasını kabul etmeyen kullanıcıların herhangi bir hesap işlevselliğini kaybetmeyeceğini söyledi.

Bir WhatsApp sözcüsü The Verge‘e yaptığı açıklamada, duruştaki bu değişikliğin son tartışmalardan kaynaklandığını söyledi. Bir WhatsApp sözcüsü, “Çeşitli yetkililer ve gizlilik uzmanlarıyla yapılan son tartışmalar göz önüne alındığında, güncellemeyi henüz kabul etmeyenler için WhatsApp‘ın çalışma biçiminin işlevselliğini sınırlamayacağımızı açıkça belirtmek istiyoruz” dedi. WhatsApp ayrıca “bunun süresiz olarak ilerleyen plan olduğunu” söyledi.

WhatsApp’ın güncellenmiş gizlilik politikası, duyurulduğundan bu yana pek çok sorunla karşılaştı. WhatsApp‘ın, sohbetler de dahil olmak üzere, Facebook ile halihazırda olduğundan daha fazla kullanıcının kişisel verilerini paylaşacağı endişelerini artırdı. WhatsApp, durumun böyle olmadığını ve sadece WhatsApp Business hesaplarına gönderilen mesajların Facebook sunucularında saklanabileceğini belirtti. Özel WhatsApp mesajları, şu anda olduğu gibi uçtan uca şifreli kalacaktı.

Ancak, kullanıcılar alarma geçti ve WhatsApp‘tan Telegram ve Signal gibi diğer daha özel mesajlaşma platformlarına geçen büyük bir kullanıcı akışı oldu. Öte yandan WhatsApp, yeni gizlilik politikasını gören kullanıcılarının büyük çoğunluğunun bunu kabul ettiğini söyledi. Platform ayrıca, politikayı kabul etmediyseniz bunun size hatırlatılacağını ve uygulamayı kullandığınız sürece durumun böyle olacağını söyledi. Ancak, herhangi bir işlevi kaybetmezsiniz.

WhatsApp, “Facebook‘tan destek alan bir işletmeyle iletişim kurmak gibi ilgili isteğe bağlı özellikleri kullanmayı seçtiklerinde de dahil olmak üzere, kullanıcılara zaman zaman hatırlatmaya ve güncellemeyi kabul etmelerine izin vermeye devam edeceğiz” dedi. Platform, “Bu yaklaşımın, tüm kullanıcıların bir işletmeyle etkileşimde bulunmak isteyip istemedikleri seçimini pekiştireceğini umuyoruz” dedi.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin